İstatistikler balon tartışmasını sonlandırdı

TÜİK tarafından yayınlanan yapı izin istatistiklerini değerlendiren Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül: "Veriler inşaat sektörünün hız kesmeden büyüyeceğini gösteriyor..." dedi.

İstatistikler balon tartışmasını sonlandırdı

"Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK tarafından yayınlanan Ocak-Haziran dönemine ait Yapı İzin İstatistikleri'ni değerlendiren Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül,

"TÜİK’in açıkladığı veriler açıkça gösteriyor ki, inşaat sektörü hız kesmeden hatta daha da hızlanarak büyümeye devam ediyor..." dedi

Balon tartışması sonlandı
TÜİK verilerinin hayata geçirilen projelerin niceliksel anlamda yaşadığı başarıların niteliksel bir düzeye ulaştığını gösterdiğine de değinen Gül:

"TÜİK’in açıkladığı bu veriler konutta balon mu var sorusuna verilebilecek en iyi cevaptır. Konuta yönelik büyük bir talep söz konusu. Yapı ruhsatlarının büyük bir bölümü ikamet amaçlı inşa edilen projelerden oluşuyor. Bu da konuta olan ihtiyacın bir göstergesidir. Bu veriler bize hali hazırda devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile ivme kazanan inşaat sektörünün büyümesini arttırarak devam ettireceğini göstermektedir.  " ifadelerini kullandı. 

TÜİK verileri ne göstermişti?
TÜİK tarafından yayınlanan 2016 yılının ilk yarısına ait Yapı İzin İstatistikleri'ne göre, yapı izni verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.2, bina yüzölçümü yüzde 14.0, bina değeri yüzde 19.7 ve daire sayısı ise yüzde 16.2 oranında artış kaydetmişti.