İşte İstanbul’un prim şampiyonu

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası 2. Başkanı Nizameddin Aşa, Beylikdüzü'nün en çok kazandıran bölge olduğunu belirtti

İşte İstanbul’un prim şampiyonu

30 Ekim 2012 / emlakwebtv
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa’ya göre İstanbul’da en fazla prim yapan bölge yüzde 100’e varan prim oranlarıyla Beylikdüzü. Beylikdüzü’nü tüzde 50’lere varan prim kazandıran Ataşehir izliyor. Her iki bölgenin değer kazanmasındaki en etkili faktörlerin başında ulaşım imkanları geliyor. Üçüncü sıra da ise Kağıthane yer alıyor.
Nizamett,n Aşa özellikle E-5 ve metrobüs hattına yakın kısımlarında emlak değerlerinin yüzde 100’e varan Beylikdüzü ile ilgili şunları söyledi: “‘Metrobüs hattı gelecek’, ‘Metrobüs yapıldı, yapılıyor’ söylentileriyle, Beylikdüzü’nde emlak fiyatlarında büyük artış gözlendi. İki yıl önceye kadar Beylikdüzü, hem satılık hem de kiralık bakımından çok uygun bir bölgeydi. Şehir içinde bin 500, 2 bin liraya kiralayabileceğiniz bir evi 800-900’e bulabiliyordunuz. Fiyat düşüktü ama ulaşım sıkıntılıydı. ‘Metrobüs hattı gelecek’ söylentileriyle, fiyatlar artmaya başladı. İstanbul’da son 2 yıl baz alındığında en fazla prim yapan bölge, Beylikdüzü oldu. Emlak fiyatları, yüzde 100’e yakın oranda arttı, diyebilirim. Ancak Beylikdüzü’nün de her bölgesi aynı oranda değer kazanmadı. E-5’e yakın yerleri prim yaptı. Kuzeye doğru gittiğinizde fiyatlarda yükseliş yok, hatta bazı iskontolar söz konusu oldu.”

Ataşehir 2. sırada
Nizamettin Aşa, son 2 yılda en çok prim yapan bölge sıralamasında Beylikdüzü’nü, Ataşehir’in izlediğini kaydederek, finans merkezi olması, kente yakınlığı ve gerçekleştirilen projelerle cazip hale gelen Ataşehir’in de yüzde 50’ye yakın oranda prim yaptığını anlattı.
Son 5 yıl göz önüne alındığında ise Kağıthane’nin en çok kazandıran bölge olduğuna dikkati çeken Aşa, ”Merkeze yakın olan lokasyonlar, müthiş bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümü, şartlar, fiyatlar zorluyor. Kağıthane’de de olan bu. Kağıthane’ye yapılan tünel de bu bölgenin değer kazanmasında çok etkili oldu. Son 5 yılda en çok kazandıran bölge, Kağıthane oldu” diye konuştu.