İstiklal Caddesi'nde asfalt dönüşümü

İstanbul'un Beyoğlu semtinde yer alan tarihi İstiklal Caddesi'ne asfalt dökülmesiyle ilgili tartışmalar giderek büyüyor. İBB'nin savunduğu uygulamaya, sivil toplum kuruluşları ve halkın tepkisi büyüyor

İstiklal Caddesi'nde asfalt dönüşümü

Tarihi İstiklal Caddesi'ndeki ağaçların sökülmesiyle başlayan dönüşüm tartışmaları, asfalt uygulamasıyla daha da büyüdü. Sivil toplum kuruluşları ve halk, tarihi caddeye asfalt dökülmesine tepki gösterirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dönüşümün yaya trafiğine katkı sağlayacağını savundu.

2005 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 'İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç olmadığı' açıklamasının ve bölgedeki ağaçların sökülmesinin ardından başlayan tartışmalar, asfalt uygulamasıyla zirve noktaya sıçradı.

Asfalt uygulamasının, tarihi Cadde'nin otantik dokusunu bozduğunu iddia eden sivil toplum kuruluşlarının çıkışına rağmen Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi, uygulamanın 'yayalara daha rahat bir yürüme' imkanı sağlayacağı iddiasıyla, arnavut kaldırımlarını kaldırmış, sonrasında yerleştirilen kaldırım taşlarının da aşınması nedeniyle asfalt çalışmasına başlamıştı.

Vatandaşlar, sosyal medya üzerinden ortaya çıkan görüntüye tepki göstermeyi sürdürüyor.