İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattı için geri sayım

İstanbul 2017'nin ilk aylarında yeni bir arabalı vapur hattına kavuşacak. İstinye ile Çubuklu arasında çalışacak hat, iki yaka ulaşımını da 7 dakikaya indirecek.

İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattı için geri sayım

İstanbullular 2017 senesinin ilk aylarında yeni bir vapur hattına kavuşacak. İstinye ile Çubuklu arasında hizmet verecek yeni arabalı vapur hattı ile birlikte araçlar, iki yaka arasıda 7 dakikada ulaşım imkanına kavuşacak

İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattı
İstanbul'da köprü ve şehir için araç trafiğini hafifletmeye yönelik arayışlar kapsamında "yeni arabalı vapur" hatlarının çalışmasına da hız verildi. Konuyla ilgili ilk adım yeni yılın ilk aylarında atılacak. Bu dönemde hizmete açılması beklenen İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattıyla araçların İstanbul'un iki yakası arasındaki ulaşımı da 7-8 dakikaya düşecek.

Şehir Hatları Genel Müdürü Güler açıkladı: Yıldı 1.7 milyon araç
Yeni hattın açılışıyla ilgili açıklamada bulunan Şehir Hatları Genel Müdürü Yakup Güler, İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattı çalışmalarının devam ettiğini ve yeni yılın ilk aylarında da hizmete gireceğini belirtti. Güler, İstanbul'un en büyük probleminin köprü trafiği ve araç yoğunluğu olduğu bilgisini de vererek:

"İstinye-Çubuklu hattı, iki yaka arasındaki sahil yolları trafiğini önemli oranda rahatlatacak bir arabalı vapur hattı niteliği taşıyor. İki lokasyon da ciddi bir nüfus barındırıyor. Bu hat ile birlikte hem sahil hem de köprü trafik yoğunluğunun azalmasını bekilyoruz" ifadelerini kullandı. 

Söz konusu hattın yılda 40 bin sefer yapmayı planladığını da belirten Güler, toplam araç taşıma kapasitesinin 1 milyon 700 bin düzeyinde gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.