İstinye Çubuklu arabalı vapur seferleri ne zaman başlayacak?

İstinye Çubuklu arabalı vapur seferleri başlıyor. Trafiği rahatlatmak adına yapılacak seferler ile günlük yaklaşık 10 bin aracın denizin üzerinden geçişi sağlanacak.

İstinye Çubuklu arabalı vapur seferleri ne zaman başlayacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstinye Çubuklu arabalı vapur seferleri için düğmeye bastı. Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla başlayacak seferler, köprü trafiğini rahatlatmak adına yapılacak. Peki İstinye Çubuklu arabalı vapur seferleri ne zaman başlayacak?

Birkaç ay içinde hizmete alınması planlanan seferler sayesinde günlük yaklaşık 10.000 aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlanacak. İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hatla, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak. İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat diğer otobüs, metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor, birkaç ay içinde hizmete girmesi bekleniyor. İlk planda kiralama yöntemiyle hizmete alınacak arabalı vapurlar daha sonra üstteki örnek görselde olduğu gibi inşa edilecek.