İsviçre'nin tarihi otelini Doğuş Grubu satın aldı

142 yıllık geçmişe sahip Hotel Bellevue Weggis Oteli, Doğuş Grubu tarafından satın alındı. Otel için 50 milyon İsviçre frangı ödeyeceği konuşuluyor

İsviçre'nin tarihi otelini Doğuş Grubu satın aldı

Akdeniz Havzası'ndaki yatırımlarını sürdürünen Ferit Şahenk, İsviçre'de yer alan ve 142 yıllık geçmişiyle dikkat çeken Park Weggis'i satın aldı. Dünya Gazetesi'nde yer alan Kerim Ülker imzası yazıya göre, Doğuş Grubu bu otel için 50 milyon frank ödeyecek.

Ferit Şahenk'in yeni gözdesi: İsviçre

Türkiye sınırları içinde yeme-içme yatırımlarına ara verdiği bilinen ve uluslararası turizm yatırımlarına yönelen Doğuş Grubu, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Hırvatistan gibi ülkelerdeki otel satın almalarına bir yenisi eklendi. Yeni yatırımı için İsviçre'ye yönelen Ferit Şahenk, ülkenin incisi olarak bilinen ve dünya çapında üne sahip Luzern Gölü'nün hemen kıyısındaki tarihi Weggis Park Hotel'i satın aldı. Hotel, 140 yılı aşkın geçmişiyle dünya turizminin seçkin merkezlerinden biri olarak kabul ediliyordu. 

Satın alma için özel şirket

İsviçre'de yer alan ve şimdiki isme Weggis Park Hotel olarak bilinen Hotel Bellevue 1975 yılından bu yana hizmet veriyordu. Geçtiğimiz dönemde bu oteli satın almak için Doguş Health und Wellness AG ismini taşıyan bir şirket kurduğu konuşulan Şahenk'in bu otel için 50 milyon İsviçre frangı, yani 184 milyon Türk Lirası ödemeye hazırlandığı belirtiliyor. Tesisin işletmesini ise yine Doğuş Grubu girişimlerinden Lugano merkezli Chenot otelcilik grubunun üstleneceği belirtiliyor. 

Restorasyon sorasında hizmet vermeye başlayacak

Son 20 yıldı 70 milyon İsviçre frangını aşkın yatırımın yapıldığı bu tesisi Doğuş Grubu'na devredecek anlaşmanın önümüzdeki süreçte imzalanması bekleniyor.  Park Weggis'in yeni döneme hazırlanması için Eylül ayında hizmete kapanması, geçireceği tadilatın ardından da 2018 yılında yeniden açılması planlanıyor. Yapılan değerlendirmede otelin 30 Eylül itibarıyla tamamen boşaltılacağı, balo salon ve SP gibi alanların modernize edileceği ve 40 yeni odanın da sisteme ekleneceği belirtiliyor. 52 suit oda ve iki restoran bulunan otelin son ziyaretçileri ise Brezilya Futbol Milli Takım oyuncuları olmuştu.

Doğuş Grubu uluslararası yatırımlarına devam ediyor

Uluslararası lüks turizm yatırımlarına yönelik olarak Avrupa'nın önemli tatil merkezlerine operasyonlar gerçekleştiren Ferit Şahenk, 2012 yılında İtalya Capri Adası'nda yer alan Capri Palace'nin yüzde 51'lik hissesini satın almıştı. Sonraki süreçte İtalya'nın başkenti Roma'da 5 yıldızlı Aldrovandi Palace'yi 50 milyon Euro karşılığında bünyesine katan Doğuş Grubu, bunu takiben de İspanya'ya yönelerek Madrid'de yer alan Hotel Villamagna için 180 milyon Euro ödemişti. Şahenk bu alımların sonrasında yönünü Yunanistan'a çevirerek, Kuveyt kökenli ortaklarıyla birlikte Atina Astir Palace'ı da 400 milyon Euro karşılığında satın almıştı. 2016 yılının ikinci yarısında Hilton'un Atina otelini de satın alan grup, bunu takip eden süreçte de Hırvatistan'daki Maraska firmasının binasını satın almış, burada da Hyatt Hotels ile işbirliğine giderek 100 milyon Euro'luk otel yatırımını hayata geçirmişti.