İşyeri kira artış oranı nasıl hesaplanır?

İşyeri kiralarına yapılan zamda mesken kiralarında olduğu gibi ÜFE rakamları mı dikkate alınıyor? İşyeri kira artış oranı nasıl hesaplanıyor? Merak ettiklerinizi yanıtladık.

İşyeri kira artış oranı nasıl hesaplanır?

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’na göre, konut kiralarına yapılacak zam, TÜİK tarafından her ay açıklanan yıllık ÜFE oranlarına göre belirlenmeye başlanmıştı. Peki mevzu bahis işyeri olunca bu hesaplama geçerli oluyor mu? Yani işyeri kira artış oranı nasıl hesaplanıyor?

Yeni Borçlar Kanunu’na göre konut kiralarına yapılacak zammın enflasyon rakamlarının üzerine çıkamayacağını belirttik. Ancak konu işyeri kira zammına gelince durum değişiyor. Çünkü Borçlar Kanunu’ndaki bu uygulama işyerleri için geçerli değil.

İşyeri kira artışları, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar serbest. Yani işyeri yıllık kira artış hesaplamalrında sözleşme serbestisi uygulanıyor. Bunun anlamı da gayet açık. İşyeri sahibi kiraya dilediği kadar zam yapabilir. Fakat kira sözleşmesinde kira artış oranının ne olacağı belirtilmişse, kiralayanın söz konusu sözleşme maddelerine de uyması şart.