İşyeri kira artışı Ekim 2015 nasıl hesaplanır?

İşyeri kira artışı Ekim 2015 nasıl hesaplanır? Enflasyon rakamları dikkate alınır mı? Tüm bu soruların yanıtını sizler için yanıtladık.

İşyeri kira artışı Ekim 2015 nasıl hesaplanır?

Konutların kira zammı hesaplamalarında enflasyon rakamları baz alınırken, işyerleri için hangi değerler dikkate alınır? İşyeri kira artışı Ekim 2015 nasıl hesaplanır? İşte yanıtı.

2012’de yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’na göre konutların kira zammı hesaplamalarında enflasyon rakamlarının kullanılması karara bağlanmıştı. Peki bu kural işyerleri için geçerli mi? Örneğin işyeri kira artışı Ekim 2015 nasıl hesaplanır?

İşyerlerinin kira zamlarının hesaplanmasında konutlarda olduğu gibi enflasyon rakamları baz alınmıyor. İşyerlerinde bu zorunluluk 2020 yılına kadar uygulanmayacak. Bu tarihe kadar işyerlerinde sözleşme serbestisi uygulanacak. Yani kira sözleşmesinde hangi oran belirtildiyse kira bedeline o oranda zam yapılacak. Tabii sözleşmede hiçbir oranın belirtilmediği durumlarda oluyor. Bu durumda mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.

Konutlarda kira zammı nasıl hesaplanır?

Gelelim konutların kira zammı hesaplamasına. Bilindiği üzere 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nda konut kiralarına yapılacak zam oranları yeniden belirlenmişti. Kanuna göre, kiraların ne kadar zam göreceği enflasyon rakamları baz alınarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yani, kira sözleşmesi dolanlar, kira zam oranlarını her ayın başında açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplıyorlardı. Ancak 2 ayrı yıllık ÜFE oranları olduğu için bu noktada bir belirsizlik hakimdi. Çünkü ilgili kanunda hangi ÜFE oranlarının baz alınarak kira zamlarının belirleneceği belirtilmemişti. Nihayet, TÜİK bu belirsizliği ortadan kaldırarak, kira artış oranında '12 aylık ortalamalara göre değişimin değil, bir önceki yılın aynı ayına göre değişimin baz alınacağını belirtmişti. Yani sizlerde, kira zam oranınızı belirlerken, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ÜFE'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranı esas alacaksınız.