İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, dün gece geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar dün gece saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonrasında hayata gözlerini yumdu. İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada: "Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Çağlar, gece geçirdiği kalp krizi sonucu Hakka yürüdü. Cenaze programı hakkında tarafınıza ayrıca bilgi iletilecektir." denildi.

İstanbul'u dünyaya tanıtmıştı

Dünyanın en önemli gayrimenkul etkinliklerinden biri olan MIPIM'de oluşturulan konsept ile İstanbul'un tanıtımında önemli bir rol oynayan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve iş adamı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti. Yapılan açıklamada dün gece saatlerinde kalp krizi geçiren Çağlar'ın tüm müdahalelere karşın kurtarılamadığına dikkat çekildi. 

İbrahim Çağlar kimdir?

1960 yılında İstanbul Erenköy'de dünyaya gelen Çağlar, çocuk yaştan itibaren ticaret yaşamına atılmıştı. İlkokulu bitirmesiyle birlikte Güneş Koleji'ne giren ve eğitim yaşamını sürdüren Çağlar, Ticaret Lisesi'nde orta eğitim yaşamını tamamladı. Çağlar, ilk şirketi Nurtop A.Ş.'yi 1977 yılında ve lise mezuniyetinin hemen ardından kurduğunda 18 yaşındaydı. Günümüze dek, inşaat, enerji , tekstil ve telekomünikasyon gibi alanlar olmak üzere çok sayıda iş kolunda yatırımlarına devam eden İbrahim Çağlar, halen Türkiye Odalar Borsalar Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği'nin yanı sıra TEPAV Mütevelli Heyeti Üyeliği'ni de yürütüyordu. Çağlar ayrıca Darülaceze Mütevele Heyeti Üyeliği, Marmara Grubu Vaktfı Strateji ve Sosyal Araştırmalar Mütevelli Heyet ve Akadenik Konsey üyelği görevlerinde de yer almıştı. 

2013 yılında İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilmişti

İbrahim ÇAğlar 1999 yılında Meclis üyeliği ile başladığı İstanbul Ticaret Odası'ndaki yükselişini ise günümüze dek sürdürdü. 2004 ile 2009 yılları arasında İTO Yönetim kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen İbrahim Çağlar, 2009-2013 arasında da İTO Meclis Başkanlığı görevini yürüttü. Çağlar 2013 yılından yaşamını yitirdiği 11 Aralık 2017 tarihine dek, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.