İZBAN Torbalı inşaatında son durum

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN hattını 110 kilometreye çıkararak Torbalı’ya kadar uzattığı inşaatları ay sonunda tamamlamayı planlıyor

İZBAN Torbalı inşaatında son durum

6 Mart 2014/ emlakwebtv
TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) hattının Torbalı'ya kadar uzatılması için belediyenin yaptığı inşaatlarda sona gelindi. Bu ay sonuna kadar inşaatların tamamlanması planlanıyor.

TCDD ile imzalanan protokol gereği, yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 6 istasyon ve 9 adet karayolu alt-üst geçidini ve 1 adet yaya üst geçidini Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar mevcut tek hat demiryolu TCDD tarafından çift hatta çıkarılıyor. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy'e kadar uzatılması yine TCDD tarafından yapılacak.

6 karayolu geçidi tamamlandı
İzmir banliyösünü toplam 110 kilometreye çıkaracak ilave hat üzerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Tekeli, Pancar, Kuşçuburnu, Menderes Gölcükler, Torbalı merkez ve Tepeköy karayolu üst geçitleri tamamlandı. Torbalı merkez ve Tepeköy karayolu geçitleri hizmet vermeye başladı. Develi karayolu üst geçidi ile Cumaovası karayolu alt geçidi ve Tepeköy yaya üst geçidinin yapımları ise hızla devam ediyor. Öte yandan hat üzerinde artan ihtiyaçlara cevap vermesi için projeye eklenen Torbalı Belediye karşısı karayolu üst geçidinin de ihalesi yapıldı, önümüzdeki günlerde temeli atılacak. Ayrıca vatandaşlardan gelen talepler ve yeni ihtiyaçlar da Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendiriliyor. Bu kapsamda 2 adet yaya üst geçidinin projelerine de başlandı.

Büyükşehir 61 milyonluk yatırım yapıyor
Hat üzerinde; Develi, Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy'de yapılan 5 istasyon tamamlanmak üzere. Projeye yine artan ihtiyaçlara göre daha sonra eklenen Torbalı Kuşçuburnu istasyonu için de yapım çalışmaları hızla sürüyor. Ayrıca hattın haberleşme sistemleri ile Fiber optik döşenmesi çalışmaları da devam ediyor. Karayolu geçitleri için 24 milyon 423 bin, istasyonlar ve haberleşme sistemleri için 36 milyon 580 bin TL olmak üzere toplam yatırım maliyeti 61 milyon TL'yi buluyor.

Önce Torbalı, sonra Selçuk
Torbalı hattının devreye girmesiyle Aliağa'dan ve kent merkezinden binen yolcular Torbalı'ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı'dan itibaren İzmir merkezine ve oradan da Aliağa'ya kadar raylı sistem ile yolculuk yapabilecek.

Raylı sistem ağını geliştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Banliyö Sistemi İZBAN'ı Selçuk'a kadar uzatmak için de uygulama projelerini hazırlıyor. Bu kapsamda Torbalı Tepeköy ile Selçuk arasındaki 26 kilometrelik Selçuk hattı üzerinde 2 adet istasyon (Sağlık ve Selçuk istasyonları) ile 3 karayolu üst geçidi ve 6 adet menfez tipi karayolu alt geçidi yapılacak.