İzmir Alaçatı Havalimanı ihalesi 20 Nisan'da

DHMİ 2018 yılı içinde, 39 proje için 750 milyon TL'lik pay ayırdı. Bu yatırımlar içinde yer alan Çeşme Alaçatı Havalimanı için 20 Nisan'da ihale gerçekleştirilecek.

İzmir Alaçatı Havalimanı ihalesi 20 Nisan'da

Türkiye havacılık yatırımları için 2018 yılında da büyük bir pay ayırdı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından, bu yıl içinde yapımı devam etmekte olan 39 proje için ayrılan miktar 750 milyon TL olarak açıklandı. Bu havalimanlarının toplam yatırım değeri ise 4.8 milyar TL düzeyinde. Bu havalimanları içinde tartışmalara neden olan İzmir Alaçatı Havalimanı'nın yanı sıra Tokat Havalimanı'nın inşaat çalışmaları da bulunuyor. 

39 projede çalışmalar devam ediyor

DHMİ Genel Müdürlüğü yurt genelinde 39 proje üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan açıklamaya göre bu projelere 2018 yılı için ayrılan pay 750 milyon TL düzeyinde. 4 milyar 823 miyon 895 bin TL tutarındaki bu rojeler için geçen yıl da 1 milyar 536 milyon 796 bin TL harcanmıştı. Böylece iki yıl genelinde sürmekte olan havayolu yatırımlarına harcanan para da 2 milyar 300 milyon TL seviyesine yaklaşmış oldu. 

Alaçatı Havalimanı İhalesi 20 Nisan'da

DHMİ tarafından ayrılan bütçe içinde en önemli paylardan biri İzmir Adnan men8deres Havalimanı'na deprem güçlendirme çalışmaları kapsamında yürütülecek. Tesislerin yenilenmesini öngören bu planın gelecek yıl bitirilmesi planlanıyor. Bu proje için ayrılan pay ise 12 milyon Tl düzeyinde. Yine yapımı tartışmalara neden olan Çeşme-Alaçatı Havalimanı için de 20 Nisan tarihinde ihale yapılacağı açıklandı. Kapalı teklif alma usulüyle gerçekleştirilecek bu havalimanı da yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek. Yine ihaleye çıkılacak bir diğer proje de Çukurova Havalimanı olacakb İhale bu havalimanının üst yapısını kapsayacak. 

İstanbul Yeni HAvalimanı için 6.9 milyon TL'lik pay

DHMİ'nin büyük bir pay ayırdığı bir diğer proje ise İstanbul'un 3. Havalimanı olacak. İlk etabı 29 Ekim'de hizmete açılacak olan 150 milyon kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak İstanbul'un Yeni Havalimanı  bünyesindeki müşaverliki şileri için bu yıl 6 milyon 900 bin TL harcama planlanıyor.

Çalışmaların devam ettiği projeler

DHMİ tarafından 750 milyon TL pay ayrılan projelerden bazıları şöyle:

- Ankara Esenboğa PAT sahası onarımı
- Gaziantep Havalimanı Yeni İç Hatlar terminali
- Sabiha Gökçen 2. Pist İnşaatı
- Tokat Havalimanı İnşaatı
- İzmir alaçatı Havalimanı İnşaatı
- Kayseri Havalimanı Terminal Binası
- Kahramanmaraş Havalimanı Terminal Binası
- Muş Havalimanı Terminal Binası
- Balıkesir Havalimanı Terminal Binası
- Amasya Havalimanı Terminal Binası Etüt Projesi
- Merzifon Havalimanı Terminal Binası Etüt Projesi
- Malatya Havalimanı Terminal Binası Etüt Projesi
- Atatürk HAvalimanı-Protokol işi birinci etap yapımı ve devlet konut evi tadilatları
- Kocaeli Cengiz Topal Havalimanı itfaiye ve garaj binası yapımı
- Çanakkale Havalimanı Garaj binası
- Kars Harakani Pat Sahası Onarımı
- Milas - Bodrum Pat Sahası Onarımı
- Antalya HAvalimanı Pat Sahası Onarımı 

Ayrıca taksi yolu, yağmur suyu drenaj sistemi, tel örgü, yol ve yadınlatma sistemi gibi yapım çalışmalarının sürdürüleceği havalimanları ise şöyle:
- İzmir Adnan Menderes Havalimanı
- Tekdağ Çorlu Havalimanı
- Adıyaman Havalimanı
- Erzurum Havalimanı
- Diyarbakır Havalimanı