İzmir Alsancak Stadı’nda son durum

İzmir Alsancak Stadı yıkılıyor. Stattaki son durum ne?

İzmir Alsancak Stadı’nda son durum

İzmir’in Konak ilçesinin Alsancak semtinde yer alan ve depreme dayanıksız olduğu için kapatılan İzmir Alsancak Stadı yıkılıyor. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği statta hali hazırda yıkım gerçekleştiriliyor. İlk kazmayı 21 Temmuz’da vuran Nerman Hafriyat, açık tribünün bir bölümü ile ön cephedeki idari binanın büyük bölümünü yıkarken, firma sahibi Gökhan Nermanoğlu, “Yer yer kırıcı kullanmaya bile gerek kalmıyor. Kova dediğimiz iş makinası yıkım için yeterli oluyor” dedi.

İzmir Alsancak Stadı nerede?

İzmir’in Alsancak mevkiinde yer alan stat, Şehitler Caddesi’nde konumlu. İlk olarak 1929 yılında inşa edilen İzmir Alsancak Stadı’nda 1971 yılında ise Mimar Harbi Hotan tarafından stada son şekli verilmişti. Stat yıkılmadan önce 15 bin 358 koltuk kapasitesine sahipti ve kale arkası tribünleri de yoktu. Birçok kez elden geçirilen stadyum, aynı zamanda 2005 Yaz Üniversite Oyunları’na da ev sahipliği yapmıştı.

İzmir Alsancak Stadı’nda son durum

İzmir Alsancak Stadı ne zaman açılacak?

6 Ağustos 2014 tarihinde yapılan depreme dayanıklılık testinde, sonucun stadın can güvenliği bakımından riskli çıkması dolayısıyla 20 Ağustos 2014 tarihinde alınan kararla stadyum kapatıldı. 2015 yılının Mart ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü'ne talimat göndererek statta yıkım işlemlerinin başlamasını bildirdi. Yapılan açıklamada yıkımın ardından yeni projenin başlanacağını ve 2015-16 futbol sezonuna yetiştirileceği bildirildi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İzmir İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, 2015 yılının Nisan ayında yaptığı açıklamada stadın yıkımına başlanacağını ve tesisin 2015-16 sezonun ikinci yarısında maçların tekrardan oynanmasına uygun hale geleceğini belirtti.