İzmir - Ankara arası 4,5 saate iniyor

Ankara ile İzmir'i birbirine bağlayacak olan 'İzmir- Ankara Otoyolu' projesiyle birlikte karayoluyla 8 saati aşan yolculuk süresi 4.5 saate inecek.

İzmir  - Ankara arası 4,5 saate iniyor

Başkent Ankara ile İzmir’i birbirine bağlayacak olan ‘İzmir – Ankara Otoyolu projesi ile iki şehir arasındaki yolculuk süresi 8 saatten 4,5 saate inecek. 8 milyar liraya mal olması beklenen proje ile Uşak ve Manisa ile bu illerin ilçeleri de İzmir’e bağlanacak. 501 kilometrelik otoyolun 243 kilometresi Ege Bölgesi’nde yer alıyor.
Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, "Proje çalışmaları devam eden Ankara-İzmir Otoyolu güzergâhı, Ankara Çevreyolu'ndan başlayarak, Temelli, Polatlı, Sivrihisar, Çifteler, Kırka, Dumlupınar, Uşak, Kula, Salihli ilçelerinden geçiyor. Marmara Gölü'nün kuzeyinden geçtikten sonra Hamzabeyli Köyü mevkiinde İstanbul-İzmir Otoyolu'na bağlanıyor. Ankara-İzmir Otoyolu mevcut devlet yoluna göre daha hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım sağlamaktadır. Söz konusu otoyol ile Ankara-İzmir arası seyahat süresi yaklaşık 4.5 saat olacak" dedi.

İzmir  - Ankara arası 4,5 saate iniyorÇED onayı bekleniyor
2010 yılının başında çalışmalarına başlanan otoyolun ihale edilmesi için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED)’nun onaylanması bekleniyor. Ankara-İzmir Otoyolu, 2016 yılı dolar kuruna göre 8 milyar liraya mal olacak. İnşaatın bu yılın sonunda ya da önümüzdeki senenin ilk aylarında başlaması hedefleniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü olan 2023’te ise projenin açılması planlanıyor.