İzmir Balçova teleferik son durum!

İzmir Balçova teleferik tesislerindeki son durum ne? Detaylar için tıklayın.

İzmir Balçova teleferik son durum!

İzmir Balçova teleferik projesinde gelinen son durumu araştırdık. Buna göre, güvenlik testlerini aşan projenin bir dahaki ay yani Temmuz’da açılması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşundan gerekli onayı aldı. Mesir alanlarını da yenileyen Belediye, İzmir Balçova teleferik tesislerini, uluslararası sertifikasyon belgesinin gelmesinin ardından hizmete açacak.

İzmir Balçova teleferik projesi toplamda 12 milyon liralık bir yatırım değerine sahip. AB standartlarında tasarlanan teleferik saatte 1200 yolcu taşıyacak. Hat boyu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre olacak projenin üzerinde 8'er kişi kapasiteli 20 gondol çalışacak.

Neler olmuştu?

2007 yılında kapatılan tesis için aradan geçen 7 yıllık süreçte önce mevzuattaki sıkıntılar aşıldı, ardından 3 kez ihaleye çıkıldı. İlk iki ihale iptal edilirken üçüncü ihale uzun süren dava ve Kamu İhale Kurumu'na yapılan itiraz süreçleri nedeniyle sıkıntılı geçti. Sonunda Balçova Teleferik Tesisleri'nin yapım işi STM Teleferik Sistemleri Firması'nda kaldı. Firmaya 2013 yılı Mart ayında yer teslimi yapıldı. Yüklenici firmaya işin yapımı için 300 gün süre tanındı. 30 Nisan 2014'te bitmesi öngörülen iş daha sonra art arda verilen 3 süre uzatımı ile bu güne kadar sarktı. Bu arada Dede Dağı'nda Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen ve yukarı çıkan vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılamayı öngören kafeterya, restoran, büfe, tuvalet, kır kahvesi gibi tesisler önce tahliye edildi, ardından da yıkıldı. Bir yandan teleferiğini inşaatı devam ederken diğer yandan dağın üst tarafında yapılması öngörülen çevre düzenleme ve tadilat çalışması bir türlü ihale edilmedi. Durum böyle olunca olan yine İzmirliye oldu. Büyükşehir, geçtiğimiz yıl ağustos ayında resmi internet sitesinden mesire alanında yer alan 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteyner tuvalet alımı ve 35 bin 617.77 metrekarelik çevre düzenleme işinin 18 Ağustos'ta, yani işin resmi bitiş süresine 10 gün kala ihale edileceğini duyurmuştu.