İzmir Barosu'nun ÇED zaferi

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi için ÇED sürecinin uygulanmasını isteyen İzmir Baro'sunun 'itiraz yetkisi' olmadığına karar veren Danıştay 14. Daire kararı, Danıştay İdari Davalar Kurulu tarafından bozuldu

İzmir Barosu'nun ÇED zaferi

Danıştay İdari Davalar Kurulu, İzmir Barosu'nun 'dava açma ehliyetinin bulunmadığı' kararını veren 14. Daire'nin kararını bozdu. 

İstanbul-İzmir Otoyolu projesi güzergahının tarım alanları, kuş göç yolları ve üreme sahaları ile su kaynaklarının yakınında geçeceği gerekçesiyle 2011 yılında harekete geçen İzmir Barosu, Bayındırlık Bakanlığı'nın projenin ÇED sürecinden muaf olduğu yanıtını vermesi üzerine hareket geçmişti. Aldığı yanıt üzerine harekete geçen ve ÇED sürecinin başlatılması için dava açan İzmir Barosu'nun girişim, Danıştay 14. Dairesi tarafından, baroların dava açma ehliyetine sahip olmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. 

Proje doğayı hukuksuz biçimde yok ediyor
Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre,  davayı Danıştay İdare Davalar Kurulu'na taşıyan İzmir Barosu beklediği sonucu buradan aldı. Danıştay İdare Davalar Kurulu, Danıştay 14. Dairesi'nin kararını bozdu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, idarenin hukuksuz şekilde doğayı ve kenti yok edecek projelere karşı baroların yürüttüğü hukuk mücadelesinin kararla birlikte yeni bir dönemece girdiğini belirterek: 'Bu yalnızca baromuz için değil, tüm Türkiye baroları ve özellikle halkımız için önemli bir hukuk zaferidir.' dedi.