İzmir Bayraklı karma projelerle gelişiyor

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından gerçekleştirilen bir araştırma İzmir Bayraklı ilçesinde hayata geçirilen projelerin önemli bir ivme kazandığını ortaya koydu. Bölgede tamamlanan karma projelerde ofis birim metrekare satış fiyatları, 2 bin 500 ile 5 bin dolar arasında farklılık gösteriyor

İzmir Bayraklı karma projelerle gelişiyor

Eva Gayrimenkul gerçekleştirdiği bir araştırma ile İzmir Bayraklı ilçesindeki konut projelerine ışık tuttu. Eva Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürlüğü uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, bölgenin karma projelerle hızlı bir gelişim ivmesi içine girdiği ve ofis biri metrekare satış fiyatlarının da 2 bin 500 ila 5 bin dolar arasında değiştiğini ortaya koydu.

İstanbul'un büyük firmalarının gözü Bayraklı'da
İmar planlarının onaylanmasına paralel olarak gayrimenkul yatırımlarının arttığına ve bölge imajında ciddi bir yenilenme yaşandığına dikkat çeken Eva Gayrimenkul araştırması, İstanbul'un büyük inşaat firmalarının da bölgeye ilgi gösterdiğinin altını çizdi. Bölgede ağırlık birden fazla kullanım fonksiyonuna sahip, aynı parsel içinde yer alan konut, turizm ve ticaret aktivitelerine olanak veren karma projelerin ağırlığı artarken, Bayraklı da bir prestij bölgesi olmaya başladı. Uzmanlar bölgede çok katlı yapıların inşa edildiği ve zemin katların da ticaret alanı ve AVM, üst katların ise ofis, rezidans ve otel kullanımına ayrıldığına dikkat çekti.

Bayraklı projelerinde fiyatlar
Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek ikinci ikiz kulesi olma özelliği taşıyan Folkart Tower da Bayraklı İlçesi'nin en dikkat çeken projelerinden biri. Tütün depolarının bulunduğu arazi üzerinde yer alan proje, 27 bin metrekarelik bir arazi üzerinde, 150 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip. 200 metrelik yükseklik ve 45 katlı iki kuleden oluşan projede 210 ofis ve 82 rezidans yer alıyor.  Proje ofislerinde metrekare satış fiyatları ise 3 bin ila 5 bin dolar arasında farklılık gösteriyor.

İzmir Bayraklı karma projelerle gelişiyor

Bölgenin bir diğer karma projesi olan Ege Perla ise 29 ve 46 katlı iki bloktan meydana geliyor. Projedeki metrekare fiyatları ise 3 bin ila 4 bin dolar arasında farklılık göseriyor. 42 katlı ofis kulesi ve 33 katlı konut kulesinden oluşan Mistral Tower'da da fiyatlar 2 bin 500-4 bin dolar aralığında...

Bayraklı'nın diğre projeleri olan Bayraklı Tower'da ise ofis birim fiyatı 2 bin 500-3 bin 500 dolar aralığında seyrediyor. 209 ofisten oluşan Bayraklı City of Sunset projesinde ise henüz fiyat bilgisi açıklanmadı. 

Bayraklı yeni projelere hazırlanıyor
Eva Gayrimenkul tarafından yapılan araştırmada Bayraklı'ya yapılması planlanan 7 yeni proje hakkında da şu bilgiler aktarılıyor:

  • Turan Karma Projesi: 670 milyon TL yatırımla hayata geçirilen proje, otel, konut, ofis ve ticaret alanları barındıracak. 
  • Konak Karma Projesi: Adliyenin hemen yakınında 345 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek projeye 2015'te başlanacak. 
  • Şarapname Karma Projesi: 550 milyon liralık yatırımın İZmir'in en uzun kulesi olma özelliğini taşıması bekleniyor. Kule 375 metre yüksekliğinde olacak.
  • İzmir Marina Park Projesi: 180 yat kapasitesine sahip yatırım üzerinde 35 katlı olarak hayata geçirilecek porjenin de 2015 yılında başlaması planlanıyor.
  • Avcılar Tower Projesi: 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen karma proje, Soyer Fabrikası arazisine inşa edilecek
  • Avcılar Port Projesi: 70 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek porje
  • Tariş Tower Projesi: TOKİ Alsancak stadının arkasında hayata geçirilecek. 300 milyon TL'lik yatırım bedeline sahip.