İzmir Büyükşehir Belediyesi kira yardımı sürelerini uzattı

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Çalışmaları kapsamında inşaat ihalesini tamamlayan Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 600 TL'lik kira yardım süresini 36 aya çıkarma kararı aldı. Söz konusu süre daha önce 18 ay olarak açıklanmıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi kira yardımı sürelerini uzattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent kapsamında yürütülmekte olan "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri' ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında inşaat ihalesini gerçekleştiren Belediye kentsel dönüşüm süreçlerinde yaşanan hak kayıplarını önlemek için de yapılacak kira yardımını uzatma kararı aldı. Karar, daha önce 18 ay boyunca ödenmesi kararlaştırılan 600 TL'lik kira yardımının, 36 aya çıkarılmasını kapsıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kira yardımı süresini uzattı
Daha önce 600 TL'den az olmamak üzere, hak sahiplerine ödenmesi planlanan kira yardımı süresini 36 aya çıkardı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan değişiklik, İzmir'de yürütülmekte olan Bayraklı, Uzundere, Örnek Köy ve Ege Mahallesi'ne ilişkin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Uygulama Esasları konusunun karar bağlanmasıyla onaylandı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi kira yardımını uzattı

 

36 aydan az olmamak koşuluyla
Kararda, 1. fırkada yer alan 18 ayı geçmemek ve aylık 600 TL'den az omamak şartı ile kira yardımı yapılır" ifadesi "36 ayı geçmemek ve aylık 600 TL'den fazla olmamak şartı ile kira yardımı yapılır. Yapılacak kira yardımı süresi projenin niteliğine göre Belediye tarafından belirlenir ifadesi eklemlendi. 

İlk olarak Uzundere'de uygunacak
Söz konusu düzenleme ile birlikte yeni süredeki kira yardımının da ilk olarak Uzundere Kentsel Dönüşüm bölgesinde uygulanması kararına varıldı. Toplam 44 bin 345 metrekarelik iki adada yer alan 280 konut ve 33 yerini kapsayan Uzundere Dönüşümü, farklı tipte konutlar ve genişlikleri 30-230 metrekare arasında değişen ticari birimler içerecek.