İzmir'de riskli bina sayısı 500 bin

Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, İzmir’de depreme dayanıksız bina sayısının 500 bin olduğunu söyledi. Çatalkaya: "Tek çözüm kentsel dönüşüm." dedi

İzmir'de riskli bina sayısı 500 bin

9 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili kılınan kuruluşlardan biri olan Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, İzmir'de gerçekleşecek olası bir depremde zarar göremesi beklenen bina sayısının 500 bin olduğunu söyledi. Çatalkaya: "Bu  Bu binaların güvenli binalar olarak yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu da kentsel dönüşümden geçiyor!" dedi.

Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun Mayıs 2012'de yürürlüğe girdiğini ve şehirde yaşayan vatandaşların talebiyle bu kanunda 3 bin binanın yararlandığını söyleyen Çatalkaya, talebin her geçen gün arttığını ve vatandaşların bürokrasiyi beklemeden kendi binalarını yeniden inşa edebildiklerini belirtti. Çatalkaya, bir binanın Dönüşüm Kanunu'ndan yararlanabilmesi için, bina mülk sahiplerinden bir kişinin Bakanlık yetkili kuruluşu Tektaş Kentsel Dönüşüm'e buşvuruda bulunmasının yeterli olduğunu açıkladı.

Hakan Çatalkaya, başvurudan sonra binanın devlet teşvikli uygun faiz oranları ile kentsel dönüşüm kredisi kullanabileceğini belirterek: "Kira – taşınma yardımı alabilir, tüm belediye, noter harçlarından muaf olup, KDV indirimlerinden yararlanmaya hak kazanırsınız. En önemli avantajı ise binanızda 2/3 çoğunluk kararı ile müteahhidinizi siz seçebilir, yeni binanız için tüm kararları alabilirsiniz” şeklinde konuştu.