İzmir'de "Yeni Kent Merkezi" öne çıkacak

TSKB Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Bilge Beller Özçam, İzmir'in yeni gelişim sürecini ve İzmir'in yatırım değeri taşıyan bölgelerini emlakwebtv'ye anlattı

TSKB Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Bilge Beller Özçam, İzmir'in yatırım ptansiyelini, gelişim akslarını, kentsel dönüşüm bölgelerini Emlakwebtv Genel Yayın Yönetmeni Bülent Yoldaş'a anlattı. Ayrıca, Özçam, konut yatırımcılarına da tüyolar verdi. İşte röportajdan satır başları:
-İzmir'de en gündemde olan bölgemiz "Yeni Kent Merkezi" olarak adlandırılan ve çoğunlukta Bayraklı ilçesini, Bornva'nın bir bölümünü ve Konak'ın bir bölümünü kapsayan alandır. Bu da İzmir Körfezi düşünüldüğünde, en ucunu ve doğusunu işaret eder, coğrafi olarak da İzmir Kent Merkezi'nin tam ortasıdır bu alan.
-İzmir yapısı gereği yayılarak büyümeye olanak vermeyen bir il, dolayısyla da bütün gözler Yeni Kent Merkezi'nin gelişimine çevrilmiş durumda.
-Bölge uzun süren bir planlama sürecinin artık son aşamasına geldi ve gökdelenler bölgesi olarak adlandırılmaya başladı.
-Bizim öngörümüz bölgesinin ofis ağırlıklı gelişeceğinden yana, çünkü Bayraklı Bölgesi nitelikli konut yoğunluğu olan bir bölge değil.
-Konut olarak, Urla-Çeşme-Seferihisar aksının üzerinde olmasından ötürü Narlıdere Bölgesi'si çok tercih edilen prestijli bir bölge. Yine kuzeyde Mavişehir Bölgesi de konut yerleşimi açısından tercih edilen bir bölgemiz.
-Yeni Kent Merkezi'nde Folkart'ın tamamlanmak üzere olan bir yatırımı mevcut, Megapol'ün yine bölgede tamamını sattığı ve bitirdiği bir projesi bulunuyor, Tekfen, Rönesans, Mistral Yapı ve İş GYO'da bölgede yatırımlarını sürdürüyor, yine Kavuklar İnşaat'ın bölgede bir rezidans yatırımı var.
-Konut alıcılarına İzmir'de yatırım için, Üniversiteler ilçesi olan Bornova'yı tavsiye edebiliriz. Yeni kent Merkezi ve Bayraklı bölgesi de A+ konut yatırımı için ideal bir bölge. Bir de İzmirlilerin hiç vazgeçmediği Alsancak ve Kordon bölgesi önerilebilir. Ayrıca Evka 3 ve Profesörler Sitesi dediğimiz bölge de gerek zemininin sağlamlığı, gerek nitelikli konut projelerinin yer seçmesi sebebiyle yine tercih edilen bölgelerden.
-Kentsel Dönüşüm süreci ağırlıklı olarak belediyelerin yürüttüğü çalışmaları içeriyor. İzmir'de acil olarak dönüşümün başlayacağını bilgiğimiz bölge ise Alsancak Ege Mahallesi, çünkü burası tam limanın arka tarafında, Yeni Kent Merkezi ve merkezi iş alanı bölgesinde yer alıyor. Ayrıca burası imar durumu açısından da kentsel dönüşüm için ideal bir nokta konumunda yer alıyor. Daha sonra da Bayraklı bölgesi kentsel dönüşümün hızlı olacağı bölgeler sıralamasında