İzmir, İstanbul'a göre daha Avrupalı

Mimar Brigitte Weber, İzmir'in İstanbul'a göre daha Avrupalı bir kent olduğunu ve bu durumun dönüşüm sürecine yansıyabileceğini söyledi

İzmir, İstanbul'a göre daha Avrupalı

AKG Gazbeton'un "Tasarımın Binbir Yüzü" etkinliği için İzmir'de bulunan mimar Brigitte Weber, dönüşüm sürecine yakın dönemde giren İzmir'in İstanbul'a göre daha iyi şartlarda olduğunu söyledi. Trump Towers ve Next Level gibi projelerde AKG Gazbeton ile çalıştıklarını söyleyen Weber, "Projelerimde AKG Gazbeton'u tercih etmeye devam edeceğim" dedi.

Dönüşüm İzmir'de farklı bir seyir izleyecek
Weber, İzmir kentsel dönüşümünün, İstanbul'dan daha farklı, daha hızlı ve belik de daha doğru bir yön alabileceğine değinerek: ', "İzmir'deki hareketlilik son 3 yıldır İstanbul'dan görülüyor. Öncesinde nedenini bilemediğim bir direnç vardı ancak artık İzmir'de çok güzel projeler yapılıyor, İzmir'den gelecek proje teklifleri bize heyecan verir.' şeklinde konuştu.

Mimar Brigitte Weber

Mecidiyeköy'ün hızı, Trump Towers'ın mimarisinde
Brigitte Weber Mimarlık ofisinde çalışmalarını sürdüren ve 1995 yılından bugüne kadar 150'den fazla projede imzası bulunan Weber, sektörün İzmirli paydaşlarıyla İzmir Mimarlık Merkezi'nde "Trump Towers İstanbul – Bir Semtin Dönüşümü" anlatısıyla projesinin detaylarını paylaştı.
Trump Towers'ın Mecidiyeköy'den Kuştepe'ye kadar olan alana değer kazandırdığını söyleyen Weber, "Projenin bölgeye kazandırdığı değer nedeniyle anlatıda 'Bir Semtin Dönüşümü' ifadesini kullandık" dedi. Trump Towers'ın bulunduğu bölgede günlük insan trafiğinin 4 milyon olduğunu söyleyen Weber, 'Bina asimetrik eğimli tasarımı ile hareket halinde bakıldığında dönüyor hissi veriyor. Mecidiyeköy'ün hızını ve hareketliliğini yapıya bu tasarım ile yansıttık' dedi.

Trump Towers ve Next Level projelerinin mimarisi, iç mimarisi ve kontrollörlüğünü de üstlenen Brigitte Weber, "projelerde in dikket edilen unusuru, işin başında taahhüt edilenin yerine getirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi. Weber: 'Günümüzde projelerin tanıtımında gösterilen yapı ile proje tamamlandığında teslim edilen yapı bir olmuyor. Bu da hedef kitleyi yanlış yönlendirmek anlamına geldiği için etik bulmuyoruz' dedi