İzmir İstanbul Otobanı son durumu!

İzmir İstanbul Otobanı son durumuna göre, otoyolun tamamının yaklaşık yüzde 40’lık kısmı tamamlandı.

İzmir İstanbul Otobanı son durumu!

İzmir İstanbul Otobanı’nında içinde olduğu İstanbul-Bursa-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Yap-İşlet-Devret Projesi’nde yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İzmir-İstanbul Otobanı son durumuna göre, otoyolun yaklaşık yüzde 40’lık bölümü tamamlandı. İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate indirecek projenin Bursa’ya kadar olan kısmında ise yarıya gelindi. Projenin bu kısmının 2015 yılında hizmete açılması planlanıyor.

Toplamda 10 milyar dolarlık yatırım değerine sahip olan proje için günlük 4 milyon dolar harcanıyor. 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğa sahip olacak İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi’nin yapım süresi ise 7 yıl. Projede 2015 sonu itibariyle İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze-Gemlik kesimi ve Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesimindeki yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

6 dakikaya düşecek

Gebze-İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapılan ve önemli köprü projelerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ya da diğer bir adıyla İzmit Asma Köprüsü’nde ise inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 1000’in üzerinde çalışanın 24 saat boyunca aralıksız çalışmaya devam ettiği köprünün 40 metre derinliğe batırılan keson ayakları büyük bir hızla yükseliyor. Köprü ayaklarının inşaatının 2014 yılı sonunda bitirilmesi planlanırken, köprünün Aralık 2015’te trafiğe açılması hedefleniyor. İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün hizmete girmesiyle beraber de 1.5 saat süren körfez geçişi 6 dakikaya düşecek. Marmara Denizi’nin doğusunda İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılan köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak. Köprünün iki dev kulelerinin yüksekliği 252 metre olacak. 

Körfez Geçiş Köprüsü ücreti ne olacak?

3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak tasarlanan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçiş ücretleri de belli oldu. Şu anda körfezi dolaşarak 70 dakika, feribot ile 1 saat olan geçiş süresi 6 dakikaya inecek.Köprüden geçiş ücreti ise KDV dahil 41.3 dolar (95 lira) olacak. 252 metreye ulaşacak geçiş köprüsünün 2015 yılının sonunda taşıyıcı platformların yerleştirilmesiyle tamamlanması planlanıyor.