İzmir-Manisa yolculuğunu 15 dakikaya düşürecek proje: Sabuncubeli Tüneli

İzmir ve Manisa'yı birbirine bağlayacak Sabuncubeli Tüneli'nde kazı işlemlerinin yüzde 63'ü tamamlandı. Proje tamamlandığında iki kent arasındaki karayolu ulaşımı 15 dakikaya düşecek

İzmir-Manisa yolculuğunu 15 dakikaya düşürecek proje: Sabuncubeli Tüneli

İzmir ve Manisa arasındaki karayolu ulaşımını önemli ölçüde kısaltması beklenen Sabuncubeli Tüneli'nde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kazı işlemlerinin yüzde 63'ünün tamamlandığı proje hizmete açıldığında İzmir ile Manisa arasındaki karayolu 15 dakikaya düşmüş olacak. 

Sabuncubeli Tüneli ve Bağlantı Yolları projesi
Sabuncubeli Geçidi'nde yürütülmekte olan "Sabuncubeli Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi"nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Karayollar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalarda kazı işlemleri büyük bir oranda tamamlandı.

 

İzmir-Manisa mesafesi 15 dakikaya düşecek

 

Yüzde 9.5 eğim yüzde 1.5'e düşürülecek
24 saat boyunca sürdürülen proje, İzmir-Manisa yolunun 580 rakım, yüzde 9 eğim ve 14 virajlı bir çalışma olma niteliği taşıyor. Tünel ile birlite Sabuncubeli Geçidi'nin yüzde 9'luk eğiliminin tünel içinde yüzde 1.5'e çekilmesi hedefleniyor.

 

İzmir-Manisa mesafesi 15 dakikaya düşecek

 

Toplam uzunluğu 6.600 metreyi bulacak proje
Çift tüp tüneli 4 bin 70 metre uzunluğunda olacak projenin bağlantı yolları ise 2 bin 530 metreyi bulacak. Projenin toplam uzçunluğu ise 6.600 metre olacak.