İzmir tramvay güzergahları

İzmir’in Karşıyaka ve Konak tramvaylarının inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İzmir tramvay güzergahları ve duraklarını mercek altına aldık.

İzmir tramvay güzergahları

İzmir’in tramvay inşaatları devam ediyor. Kentin Konak ve Karşıyaka tramvaylarında hummalı bir çalışma söz konusu. Ulaşımda büyük rahatlama sağlayacak İzmir tramvay güzergahları şöyle;

İzmir Karşıyaka tramvayı

Tamamlandığında 9.7 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Alaybey Karşıyaka Mavişehir tramvayı, toplam 15 duraktan meydana gelecek. Tramvay, Alaybey’den başlayarak Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na varacak.

İzmir Konak tramvayı

12.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak İzmir Konak tramvayı ise Üçkuyular'dan başlayacak. Konak’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Konak Pier’in önündeki yaya köprüsünün altından geçerek Gazi Bulvarı’na kadar yolun kenarından ilerleyecek tramvay hattı, Şehit Fethi Bey Caddesi’ne girecek ve buradan itibaren güzergahı karayolu trafiğiyle ortak kullanacak. Cumhuriyet Meydanı’nı takip eden hat, Şehit Nevres Bulvarı ve oradan Şair Eşref Bulvarı’na ilerleyecek. Tramvay hattı burada gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrılacak. Vahap Özaltay Meydanı’na kadar bu şekilde devam edecek olan hat, Alsancak Garı yakınında tekrar birleşecek. Gar’ı takiben Şehitler Caddesi’ne ilerleyen tramvay hattı, İzmir Metrosu’nun Halkapınar Depo Alanı’nda son bulacak.