İzmir yazlık piyasasında ibre yükseliyor

Eva Gayrimenkul tarafından İzmir yazlık konut piyasasını değerlendiren araştırmasını tamamladı. Araştırmaya göre İzmir'in tatil beldelerindeki konut fiyatları hızla değer kazanıyor

İzmir yazlık piyasasında ibre yükseliyor

Eva Gayrimenkul tarafından yapılan bir araştırma İzmir'in tatil beldelerindeki konut fiyatlarını mercek altına aldı.

Alaçatı'da fiyatlar fırladı
Araştırmaya göre, deniz turizmi ve gece hayatıyla dikkat çeken Alaçatı'da yaygın olarak ikiz villa şeklinde inşa edilen yazlık konut fiyatlarının metrekare başına 4.000/5.000 aralığında işlem görüyor. Bu fiyatlar, Alaçatı çarşısı olarak bilinen kentsel sit alanına yakın bölgelerde ve Alaçatı sörf yolu üzerindeki kim projelerde 6 bin ila 10 bin aralığına çıkabiliyor. Rapora ilişkin bir değerlendirme sunan İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, Dalyan bölgesinde, denize yakın villalarda ise metrekare fiyatının 3 bin 500 ila 4 bin TL arasında değiştiğini belirterek, iç kısımdaki villa fiyatlarının 3 ila 3 bin 500 TL aralığına gerilediğini belirtti. Akkaya, marina-kent projesi olarak tasarlanan Alaçatı Port ile birlikte değerlerin artacağını da belirterek, gelişme ivmesine paralel olarak denize sıfır villaların 12 bin-15 bin/metrekare arasında satılmaya başlandığını söyledi. 

İzmir yazlık piyasasında ibre yükseliyor

Aya Yorgi koyu fiyatları
Çeşme'nin en çok bilinen eğlence merkezlerinden biri olan Aya Yorgi Koyu'nda da fiyatlar iç kısımlarda 3 bin 200-3 bin 600 TL aralığında işlem görüyor. Fiyatlar denize yakın yerlerde ise artış göstererek 4 bin- 5 bin TL aralığına ulaşıyor. Boyalık mevkiinde yaygın biçimde site yapılaşmalarının bulunduğu üzerinde duran Akkaya, sitelerde en düşük fiyatın metrekare başına 4 bin TL olduğunu ve maksimum 6 bin 500 TL seviyesine ulaşabilidiğini belirtti. Bölgede lüks segment konsept projelerdeki fiyatlar ise 8-9 bin TL/metrekare aralığında seyrediyor.

İzmir'in parlaşan yıldızı: Urla
İzmir Urla yazlık konut fiyatları hakkında da bilgi veren Akkaya, İçmeler-Torasan bölgesindeki dublekslerde ortalama fiyaatın 2 bin 750-3 bin 500 aralığında olduğunu söyledi. İskele-Güvendik bölgesindeki dubleks fiyatları ise 3 bin 4 bin aralığında, Kalabak ve Şirinkent bölgelerinde fiyatlar 3 bin 500 -5 bin aralığında seyrediyor.