İzmir'de konut fiyatları rekora koşuyor

İzmir gayrimenkul piyasası tarihinin en hareketli günlerini yaşıyor. Satılık konut fiyatlarının yükselişini büyük bir hızla sürdürdüğü şehirde metrekare ortalama fiyatları ilk kez 2.000 TL düzeyine ulaştı

İzmir'de konut fiyatları rekora koşuyor

İzmir'de gayrimenkul fiyatları tarihin en yüksek noktasına çıktı. Hurriyetemlak.com tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl, 1.700-1.800 TL aralığında olan ortalama metrekare satış fiyatı, 2015 yılında 2.000 TL düzeyine evrildi.Bu tüm zamanların en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. 

İzmir konut piyasası tarihin en yüksek düzeyinde
Son yıllarda yapılan dev yatırımlarla konut sektörünün en önemli merkezlerinden biri haline gelen İzmir'de konut fiyatları yükselişini sürdürüyor. Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre İzmir'de konut fiyatlarındaki artış tüm hızıyla sürerek, tarihin en yüksek noktası olan 2.000 TL/metrekare düzeyine ulaştı. 

 

İzmir'de konut fiyatları rekora koşuyor

 

İzmir'in lideri: Çeşme
İzmir ili sınırları içerisinde konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe olan Çeşme, bu yılki verilere göre de liderliğini sürdürdü. Ortalama metrekare fiyatının 5.000 TL düzeyinde seyrettiği Çeşme'yi, Narlıdere ilçesi takip etti. Narlıdere de ortalama konut satış fiyatı metrekare başına 3.036 TL düzeyinde. İzmir'in en pahalı üçüncü ilçesi Güzelbahçe'de ise ortalama konut satış fiyat metrekaresi 2.643 TL düzeyinde gerçekleşti.

Seferihisar yükselişte
İzmir'in en pahalı ilk üç ilçesi arasına giremese de, fiyat artışı bağlamında en hareketli ilçe ise Seferihisar oldu. Seferihisar'da satılık konut fiyatlarının bir ay içinde yüzde 7.5 düzeyinde artış yaşadığı ve 1.792 TL düzeyine sıçradığı saptandı. Bu kategoride ikinci sırada yer alan Kemalpaşa'da artış oranı yüzde 5.4 olarak gerçekleşirken ortalama fiyatlar 1.280 TL oldu. Fiyatların en hızlı artış gösterdiği üçüncü ilçe ise Tire oldu. Tire'de artış hızı yüzde 4.2 ile 1.042 TL'ye ulaştı.