İzmir'de konut kredisi kullanımındaki artış sürüyor

Konut satışlarının son iki yılda düzenli bir biçimde yükseldiği İzmir'de 2016 yılının ilk yarısında 11 milyar TL'lik konut kredisi kullanıldı.

İzmir'de konut kredisi kullanımındaki artış sürüyor

İzmir konut sektöründe ipotekli konut satışlarındaki artış devam ediyor. 2014 yılına kıyasla yüzde 12 oranında artış gösteren konut satışları, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 12 oranında bir artışa tanık olurken, bu artış 2016 yılına yüzde 11.1 olarak yansıdı. 2016 yılının yalnızca ilk yarısında, İzmir'de kullanılan konut kredisi oranı, 11 milyar TL'yi buldu.

İzmir'de yüzde 8.8'lik artış
İzmir'de konut kredisi kullanımının Ocak-Haziran 2016 döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.8'lik artış kaydettiğini söyleyen EVA Gayrimenkul İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, bu oranın Türkiye genelinin yüzde 7.3'ünü oluşturduğunu vurguladı. Takipteki konut kredileri bazında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.1'lik artış kaydeden İzmir'in bu kategoride de ülke genelinin yüzde 7.3'ünü oluşturuduğu değerlendirmesini yapan Akkaya:

"Takipteki konut kredileri İzmir’deki toplam konut kredisinin yüzde0,5’lik bölümünü oluşturdu. Bunlar olumlu göstergeler. İzmir'de gerek oturum gerekse yatırım amaçlı arsa-arazi alımı 2017 yılında da hızlanacaktır..." dedi. 

Konut satışlarında sınırlı düşüş
2016 Eylül ayı bazında konut satışlarının yüzde 0,7 oranında sınırlı bir düşüş yaşadığına da dikkat çeken Akkaya: "Tüm zorluklara rağmen düşüş yalnızca yüzde 0.7 oldu. İpotekli konut satışları ise yüzde 8.1 oranında azaldı." ifadelerini kullandı.