İzmir’e 15 Temmuz Demokrasi Meydanı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Hamidiye Camii önünde denize doğru oluşturulacak yeni meydana “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” adının verilmesini istedi.

İzmir’e 15 Temmuz Demokrasi Meydanı

Tarihi anlamda önem  taşıyan Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu bölgenin İzmirdeniz projesi kapsamında ‘özel proje alanı’ olarak ilan edilmesi isteniyor. Burada kıyı ile bütünleşecek yeni bir meydan oluşturmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projenin ikinci aşamasında vapur yanaşma yeri ve tekne bağlama iskelelerin de yapılacağı 42 bin metrekarelik bu alana “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” adını vermeye hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu önerisi meclise sunulacak. Önerinin ilk meclis toplantısında gündeme getirilmesi bekleniyor. Yeni meydan için yapım ihalesine bu Kasım ayında çıkılacağını belirten belediye yetkilileri, meydanda kesintisiz yaya ulaşımının sağlanması amacıyla başlatılan karayolu alt geçidi inşaatının 2017’nin  ilk aylarında tamamlanacağını belirtti.

Yeşil alan ve su öğeleri kullanılacak
Mustafa Kemal Sahil şeridi boyunca insanları kıyı ile kesintisiz buluşturacak tek uygun geçiş olarak görülen alan 6 kilometre uzunluğunda olacak.  Buradaki yol da yer altına alınacak. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı adı verilecek meydan düzenlemesi ile 42 bin metrekarelik açık alan ve bin 200 metrelik sahil şeridi modern bir tasarımla kentin hizmetine sunulacak.  Tasarım sürecinde yapısal ve bitkisel tasarım çizgilerinin denizin doğal hareketlerinden esinlenerek birbiri içinde uyum ve denge yaratmasına özen gösterilecek. Alanda yeşil ve sert zemin ile su öğelerinin belli bir orantı çerçevesinde ele alınmasına özen gösterilecek. Alanda bir de heykel olacak. Bu heykelle ilgili de İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından, “İzmir’in ve İzmirlilerin demokrasiye olan inancını anlatan bir anlam taşıyacak” bilgisi verildi.