İzmir'e dev yatırım: Hampton by Hilton

İzmir Mühendislik Şirketler Grubu bünyesindeki MNV Turizm A.Ş., İzmir Aliağa bölgesinde Hampton by Hilton markasıyla otel yatırımına başladı.

İzmir'e dev yatırım: Hampton by Hilton

Piyasadaki finansal dalgalanmalara rağmen, firmanın en önemli gücü öz sermayesiyle birlikte proje finansmanını etkin bir şekilde kullanması oldu. Finansal danışman olarak, EY Kurumsal Finansman Danışmanlık aracılığıyla sağlanan proje finansmanı kredisi ile otel yatırımına başlayan İzmir Mühendislik yöneticileri, proje finansmanı kullanarak piyasadaki olası riskleri ortadan kaldırdıklarını belirtti.

Hampton by Hilton
Otel yatırımı, Türkiye’nin sanayi bölgeleri arasında olan İzmir’in Aliağa ilçesinde olup, Star Rafinerisi ile Çandarlı Limanı’na yakın bir bölgede konumlandırılmıştır. Otel inşaatına Ocak 2015’te başlanılmış olup, inşaatın Mart 2016’da bitmesi planlanmaktadır.

9 bin 765 metrekare olarak belirlenen inşaat alanında 121 oda ile kurumsal ve bireysel müşterilere hizmet verecek olan otel, uluslararası LEED Gold sertifikasına sahip yeşil bina kategorisinde yer alacak. Hazırlanan ön değerlendirme raporuna göre, otel inşaat planları LEED Gold ve Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş çevre dostu bina sertifikasyon sistemi standartlarını sağlamış durumda. Otelin belirli düzenlemelerin yapılması halinde LEED Platinum sertifikası alması da planlanıyor.

İzmir Mühendislik yöneticileri, yeni otel projelerinin Aliağa ilçesinde konsept olarak diğer otel projelerinden farklı olduğunu belirterek, turizm sektöründe yeni olmalarına rağmen Aliağa’ya Hilton markasını getirdiklerini belirttiler. Ayrıca, otel projelerinin bölgedeki kurumsal müşteriler tarafından olumlu karşılanacağını ve ilçedeki mevcut diğer otel projelerinin de hali hazırda doluluk oranlarının çok yüksek olduğunu da sözlerine eklediler.

İzmir Mühendislik yöneticileri, EY Kurumsal Finansman Danışmanlık aracılığıyla bu finansman sistemini kullandıklarını, EY Kurumsal Finansman Danışmanlık Yönetici Direktörü Orçun Makal ve ekibinin projenin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz ettiğini ve finansman kapanışına kadar her aşamada süreci profesyonelce yönettiklerini belirttiler.

EY Kurumsal Finansman Danışmanlık Hizmetleri Yönetici Direktörü Orçun Makal, otel projesi için ihtiyaç duyulan finansman miktarının birçok bankayla eş zamanlı görüşülerek, en uygun fiyat ve vade koşullarında 2 yıl geri ödemesiz toplamda 10 yıl vadeli olduğunu ve kredinin toplam yatırım bedelinin yüzde 75’ini oluşturduğunu söyledi.

EY Türkiye’nin proje finansmanı danışmanlığı kapsamında hayata geçirdiği hizmetler arasında tanıtım dökümanı, bilgi dökümanı ve finansal modelin hazırlanması, ilgili bankalardan ön tekliflerin alınması, bankalarla pazarlıkların yapılması ve kredi sözleşmesinin imzalanarak finansal kapanışın sağlanması bulunuyor.