İzmir'in "ışıkla" imtihanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre Bakanlığı'nın "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği"nde yaptığı kat yüksekliği kararını tüm şehri kapsayacak şekilde kabul etti. Mimarlar Odası, kararın İzmir "ışık ve hava"ya ulaşma potansiyelinin daralacağı uyarısında bulundu

İzmir'in

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ndeki kat yüksekliği düzenlemesini tüm şehir için kabul etmesine tepkiler giderek büyüyor. Düzenleme ile İzmir Kordon'da yer alan binaların 10 metre daha yükselmesinin mümkün olabileceği uyarısında bulunan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, böylelikle İzmir'in yaşanmaz bir şehir haline geleceğini söyledi.

Kordon'un ışıkla imtihanı
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Utku Bolulu imzalı habere göre, Topal, papılan düzenleme ile birlikte başta Kordon olmak üzere Körfez'deki tüm yapıların 10 metre daha yükselmesinin önündeki engellerin kaldırıldığını vurgulayarak: "Kentin hava alması, ışık alması ve kent peyzajı tamamen değişecek, olumsuz hale gelecek, bozulacak. Bu yanlış karardan dönülmesi gerek." dedi. 

İmar revizyonu zorunluluğu
Söz konusu sorunun, imar revizyonu ile çözülmesi gerektiğini ve kamusal alanların, ylların, kentsel boşlukların tamamlanmasının zorunluğu olduğunu vurgulayan Topal: "Mekansal Plan Yapı Yönetmeliğine göre bir yer kat yüksekliği arttırldığı zaman yol genişlikleri de arttırılmalı. Konak Belediyesi'nin tavrı doğruydu. Ama nedense benimsenmedi..." ifadelerini kullandı. 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nedir?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yürürlüğü giren "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin tüm şehir için geçerli olacak şekilde kabul eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 8 katlık imar izni bile tartışılmakta olan İzmir Kordon Bölgesindeki binaların 10 metre daha yükselmesine olanak tanıyan bir karara da imza atmış oldu. Kararla birlikte yürürlükte olan 1/1000 ölçükle uygulama imar planlarında sadece kat adedi belirlenmiş imar adalarında, planlarda yeni bir düzenlemeye gerek kalmaksızın yürürlükteki amir yönetmeliklerinin tariflendiği yüksekliklerine uygulaması mümkün hale geldi.