İzmir’in Marmaray’ı geliyor! İzmir Körfez Geçiş projesinde son durum!

Marmaray İstanbul’dan sonra İzmir’e de geliyor. İzmir Körfez Geçiş adı verilen projede son durumun nabzını tuttuk.

İzmir’in Marmaray’ı geliyor! İzmir Körfez Geçiş projesinde son durum!

İstanbul’a yapılan Marmaray projesinin bir benzeri İzmir’e de yapılacak. Denizin dibinden geçecek tüp geçitle her iki yakayı birleştirecek projeye İzmir Körfez Geçiş adı verildi. Peki İzmir Körfez Geçiş projesinde son durum ne?

Proje aşamasının tamamlandığı İzmir Körfez Geçişi’nde yapım ihalesi için Bakanlık’ın onayı bekleniyor. Onay alındıktan sonra ise çalışmalara start verilecek.

Hem karayolu hem raylı sistem olacak

Toplam 12 kilometrelik uzunluğa sahip olacak projede hem karayolu hem raylı sistem olacak. İzmir Körfez Geçiş projesi dahilinde; 4 kilometre uzunluğunda bir köprü, denizde yapay bir ada, 2 kilometre uzunluğunda batırma tüp tünel ve bağlantı yolları yer alacak.

İzmir’in Marmaray’ı geliyor! İzmir Körfez Geçiş projesinde son durum!

 

İzmir Körfez Geçiş Köprüsü güzergahı

Körfez altından yapılacak ve kentin iki yakasını Marmaray gibi birbirine bağlayacak İzmir Körfez Geçiş Köprüsü, Çiğli’de 2. Ana Jet Üstü Mevkii’nden başlayacak, Balçova’da sona erecek. Proje dahilinde Narlıdere Sahilevleri'ne karayolu bağlantısı da yapılacak. Raylı sistem içinse Karşıyaka Mavişehir'den başlanılacak ve İzmir Körfezi'nden Üçkuyular'a bağlanılacak. Projede toplam 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı yer alacak.