İzmirliler müjde! Balçova Teleferik Tesisleri açıldı!

8 yıldır hizmet vermeyen İzmir Balçova Teleferik tesisleri, bugün (30 Temmuz 2015) açıldı. İlk seferini yapan hatta yolculuk ücreti 6 lira olarak belirlendi.

İzmirliler müjde! Balçova Teleferik Tesisleri açıldı!

İlk defa 41 yıl önce açılan İzmir Balçova teleferik tesisleri, 2007 yılında riskli raporu üzerine kapatılmıştı. O günden bu yana tam 8 yıldır kapalı olan teleferik, bugün açıldı. Açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve bürokratlar katıldı. Açılış kurdelesini kesen Başkan Aziz Kocaoğlu şunları söyledi, “Gecikmeler oldu, hepimiz üzüldük, hepimiz sıkıldık. Nihayet 2013 yılında ihale bitti ve tesisi tamamladık. Cuma gününden itibaren tesislerimiz vatandaşlarımıza hizmet verecek. Toplam 15.5 milyon lira harcandı. Sistemi İZULAŞ, kafeleri de Grand Plaza Şirketimiz çalıştıracak. A’dan Z’Ye yeniledik, hemşerilerimize sunduk. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı yaşanan gecikmelerden dolayı affınızı diliyoruz. İzmirliler kazasız belasız kullansın, vatandaşlarımız hoşça vakit geçirsinler.”

Vatandaşlar 10 Ağustos’ta kullanmaya başlayacak

İzmir Balçova teleferik tesisleri, 10 Ağustos 2015 tarihi itibariyle de İzmirliler tarafından kullanılmaya başlanacak. Saatte 1200 kişiyi taşıyacak olan teleferikte yolculuk ücreti ise 6 lira olarak belirlendi.

Her biri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 adet 8’er kişilik kabinler ile yapılan yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye sürüyor. Teleferik sistemi, İstasyonlar ve mesire alanı düzenlemesinin toplam maliyeti 15 milyon 500 bin TL olarak gerçekleşti. Teleferik Tesisleri’nden 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz yararlanacak.