İzmit Geçiş Köprüsü'nün kuleleri tamamlandı

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü kule montajı 252 metre yükseklikte tamamlandı

İzmit Geçiş Köprüsü'nün kuleleri tamamlandı

İstanbul-İzmir Otoyol projesinin en önemli halkasını temsil eden İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde kulelerin montajı tamamlandı. Kule yükseklikleri 252 metreye ulaştı. 

Dünyanın en büyük 4. asma köprüsü
Körfez geçiş süresini 6 dakikaya düşürecek İzmit Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar hızla ilerliyor. 1550 metrelik aralığıyla dünyanın en büyük 4. Asma Köprüsü özelliğini kazanacak projede, kuzey ve güney ankraj bölgesindeki ankraj bloklarının ana gövde beton imalatları da tamamlandı

Projede dağıtım ayakları ve semerlerinde kenar ve geçiş ayaklarında beton imalatları ise sürüyor. Toplam imalatta yüzde 99.5 düzeyine ulaşıldığı açıklanırken, asma köprü kule keson temellerinde de iki aşamalı çalışmaya paralel olarak sona gelindi. 

Yıl sonunda hizmete açılacak
Yapım Süreci, yap-işlet-devret yöntemiyle süren İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Projesinin yapım süreci 7 yıl olarak belirlenmişti. Köprünün, Gebze-Gemli kesiminin yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından trafiğe açılması bekleniyor. 

İzmit Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılıyor. 252 metrelik kule yüksekliğine sahip İzmit Körfez Köprüsü, 1.550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. Sırada yer alıyor.

Proje tamamlnadığında İstanbul'dan Bursa'ya 1, Eskişehir'e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi'yle yapılan sözleşmeye göre, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu ile toplam 433 kilometre uzunluğundaki proje, 15 Mart 2020'de tamamlanacak.

Proje Bilgisi: Izmit Geçiş Köprüsü