İzmit'in kuleleri 131 metreye ulaştı

İzmit Geçiş Köprüsü inşaatı hızla devam ediyor. 1.5 saatlik Körfez yolculuğunu 3 dakikaya indirecek olan köprü kulelerinin yüksekliği 131 metreye ulaştı

İzmit'in kuleleri 131 metreye ulaştı

İzmir-İstanbul arasındaki otomobil yolculuğunu 8 saatten 3.5 saate düşürmesi beklenen İzmir-İstanbul Otoyolu projesinin en önemli ayağı olarak konumlanan İzmit Geçiş köprüsünün taşıyıcı ayakları büyük bir hızla yükseliyor. Köprünün kuleleri 131 metreye ulaştı.

Dünyanın en büyük 4. asma köprüsü
2015 yılının sonuna dek bitirilmesi planlanan İzmit Geçiş Köprüsü, dünyanın en büyük dördüncü asma köprüsü olma özelliğini taşıyor. Ayakları yüzer dev kesonlarla deniz dibine indirilen dünyanın ilk köprüsü olacak Köprü'nün kulelerinde kullanılan çelik bloklar Gemlik'te imal edilerek Altınova'daki tersaneye getiriliyor

İzmit Köprüsü

252 metreye ulaşacak
2015 yılında tamamlandığında, 252 metrelik kule yüksekliği, 35.93 metrelik tabliye genişliği, bin 550 metrelik orta açıklığı ve 2 bin 682 metrelik boyu ile dünyanın en büyük dördüncü orta açıklık köprüsü olacak olan İzmit Geçiş Köprüsü için aynı zamanda 14 viyadük inşa ediliyor. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde 12, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet viyadükle birlikte projenin toplam uzunluğu 433 kilometreye varacak. Proje ile birlikte toplam otoyol, 140 km daha kısalacak ve İzmir-İStanbul arası 3.5 saate düşecek.

İstanbul-İzmir Otoyolu proje özellikleri
İstanbul-Bursa-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil Otoyolu Yap-İşlet-Devret Projesi"nin uzunluğu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre olarak hesaplandı.