İzmit Körfez Geçiş Köprüsü 2015'e yetişiyor

Gebze-İzmir Otoyol Projesi’nin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün inşaatı hızla ilerliyor. Köprünün 2015'te hizmete açılması bekleniyor

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü 2015'e yetişiyor

20 Mayıs 2014/ emlakwebtv
İzmir’i İstanbul’a bağlayacak Gebze-İzmir Otoyol Projesi’nin en önemli bölümü olan ve 1.5 milyar dolarlık maliyetle hayata geçirirlen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde inşaat devam ediyor. 1.700 metrelik köprü, gelecek yıl hizmete açılacak. Dünyanın en büyük orta açıklıklı 4. asma köprüsünün inşa edildiği projede, asma köprü kule, tabliye ve ana kablo çelik imalat çalışmaları iş programına uygun olarak sürdürülüyor.

6 bin 582 metre mesafe kat edildi
Samanlı Tüneli'nde 4 ayrı aynada çalışmalar da sürerken, toplamda 6 bin 582 metre (yüzde 94) mesafe kat edildi. Selçukgazi Tüneli'nde giriş ev çıkış aynalarında kazım imalatlarının tamamlanmasının ardından tünel kazı çalışmalarına başlanacak. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde de toprak işleri çalışmaları yapılan projede, 12 köprü, 5 üst geçiş ve 117 küçük sanat yapısı bulunacak. 2015 yılı sonu itibarıyla İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze -Gemlik kesimi ve Kemalpaşa -İzmir kesimindeki yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

Körfez köprüsü sayesinde karayoluyla 1 saat 10 dakika, feribotla 1 saat süren Gebze-Yalova arası 6 dakikaya düşecek. Köprüyü kullanan otomobiller 35 dolar geçiş ücreti ödeyecek. Kamyon ve otobüslerde bu rakam 50 dolara çıkacak.