İzmit Körfez Köprüsü son durum! Köprüde neler oluyor?

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde hızlı seyreden gemiler sebebiyle güzergah değiştirildi. İzmit Körfez Köprüsü son durum detayları için tıklayın.

İzmit Körfez Köprüsü son durum! Köprüde neler oluyor?

İzmit Körfez Köprüsü inşaatında süratli giden gemiler yüzünden hasarlar meydana geldi. Bu sebeple Ulaştırma Bakanlığı tüm gemileri daha önceden verilen koordinatlar doğrultusunda düşük hızda seyretmesi konusunda uyarmıştı. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen bölgeden geçen bazı gemilerin koordinatların dışına çıkması ve aşırı süratli gitmeleri yoğun dalgaya neden oldu.

Dalgalar nedeniyle köprü inşaatında hasarların oluşmaya devam etmesi nedeniyle güzergahta değişiklik yapıldı. Buna göre daha önce belirlenen 29 derece 30 dakika’ doğu boylamları ile 29 derece 32 dakika’ doğu boylamları arasındaki gemi seyir alanının genişletilerek 29 derece 28 dakika doğu boylamları ile 29 derece 33 dakika doğu boylamlarına çekildi. Öte yandan bölgeden geçen tüm gemiler için şantiye alanındaki çalışmaların güvenliğini sağlamak için kurulan VHF telsiz frekansını takip etmeleri emri verildi. Gemilerin bu telsiz frekansından verilen komutlara göre geçişleri sağlanacak.

İzmit Körfez Köprüsü ne zaman bitecek?

Gebze İzmir Otoyolu projesi kapsamında hayata geçirilen köprü, İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında inşa ediliyor. Yaklaşık 3 kilometrelik uzunluğa sahip olacak köprünün Ocak 2016’da hizmete açılması planlanıyor. Proje sayesinde İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresi 3.5 saate inecek.