İzmit Körfez Köprüsü son durum

Dünyanın 4. Büyük asma köprüsü ünvanına sahip olacak İzmit Körfez Köprüsü’nde son durum ne?

İzmit Körfez Köprüsü son durum

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü'nde inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Peki İzmit Körfez Köprüsü'nde son durum ne?

İstanbul ile İzmir arasındaki yolculuk süresini 3.5 saate düşürecek İzmit Körfez Köprüsü'nde tabliyeleri taşıyacak ana kabloların çekimi öncesi, bu işi yapacak mühendis ve işçilerin yürüyeceği yolun kablolarının çekimi nedeniyle 6 Şubat'tan bu yana Körfez'de saat 08.00 ile 16.00 arasında gemi trafiğine kapatıldı.

Köprüde, üzerinden araçların geçeceği ana tabliyelerin yerleştirileceği ana kabloların çekiminde kullanılacak kılavuz kablolar da bir süre önce iki taraflı olarak çekildi. Son olarak, tabliyeleri taşıyacak ana kabloların çekim işini yapacak, mühendis ve işçilerin çalışacağı 'kedi yolu' denilen geçici yürüyüş yolunun çalışmasına başlandı. Köprüde Mayıs ayı sonuna kadar da tabliyelerin yerleştirilmesi bitmiş olacak.

İzmit Körfez Köprüsü ne zaman bitecek?
Projenin yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. Dünyanın 4. Büyük asma köprüsü ünvanına sahip olacak İzmit Körfez Köprüsü, 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şeritle hizmet verecek.