İznik Gölü'nün sularına gömülü Hristiyan yapısı ziyarete açılıyor

Günümüzden 1.500 yıl öncesine tarihlenen Aziz Neophytos Bazilikası ziyarete açılıyor. Ziyaretçiler her ayın ilk ve üçüncü cumartesi günleri bu tarihi yapıyı gezebilecek.

İznik Gölü'nün sularına gömülü Hristiyan yapısı ziyarete açılıyor

2015 yılının en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak tanımlanan Aziz Neophytos yapısı, her ayın ilk ve üçüncü cumartesi günleri düzenlenecek halk günleri ile ziyarete açılacak. İznik Gölü'nün suları altında gömülü bulunan tarihi yapı, havadan yapılan çekimlerle saptanmıştı.

Çalışmalar 6 ay önce başladı
Tarihi yapıda arkeolojik çalışmaların 6 ay öncecsinde başladığını söyleyen Bazilika Su Altı Arkeoloji Başkanı Mustafa Şahin, halkın talepleri doğrultusunda bir ziyaret programı oluşturduklarını açıkladı. Şahin: "Biz halkın talebini karşılama düşüncesi ile bundan böyle her ayın birinci ve üçüncü cumartesi günü saat 14.00'da halk günleri düzenlemeye karar verdi. Halk gününde bu süre içerisinde yaptıklarımız hakkında da ziyaretçilere bilgi vereceğiz. Göl içindeki bazilika aya iki kez vatandaşlarımızca ziyaret edilebilir olacak..." dedi.

İznik Gölü'nün sularına gömülü Hristiyan yapısı ziyarete açılıyor

Aziz Neophytos antik yapısı
313 yılında İznik Köyü yakınlarında Romali bir asker tarafından öldürülen Nophytos anısına inşa edilen bazilika, günümüzden 1.500 yıl öncesine dek geri gidiyor. VIII. yüzyılda Aziz Neophytos'un naaşı İznik'teki Koimesis Kilisesi'ne taşınırken, onun anısına yapılan bazilikanın da 740 yılındaki büyük depremle gölün derinliklerine gömüldüğü ve böylece unutulduğu tahmin ediliyor.

Bu tarihi yapı geçtiğimiz senelerde Tarihi Kültürel Mirası Tespik ve Havadan Fotoğraflama çalışmaları sırasında tesadüfen bulundu.