İzocam'dan usta atağı

İnşaat sektöründe belgesiz usta çalıştırma döneminin Mayıs 2016'da bitmesi üzerine İzocam, kendi ustalarını yetiştirmek üzere harekete geçti

İzocam'dan usta atağı

2016 yılının ilk MYK Mesleki Yeterlilik Belge eğitimlerini 18-22 Ocak tarihleri arasında gerçekleştiren İzocam, Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatlarına yönelik sürdürülen yalıtım usta seminerlerini sürdürdü. Ocak ayı itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı toplam 1.750 ustaya sertifika verildi. 

İzocam'dan usta atağı
Türkiye inşaat ve sanayi sektöründeki en büyük eksikliğin nitelikli iş gücü yetersizliği olduğunu söyleyen İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, işinin ehli olmayan niteliksiz kişiler tarafından yapılan uygulamaların geri dönüşü zor ve maliyeti yüksek sonuçlara neden olduğunu söyledi. Öktem:

"Kullanılan malzeme ne kadar doğru ve kaliteli olursa olsun eğer yapılan uygulamalarda hatalar varsa yapılan iş çok uzun ömürlü olmamakla birlikte ekonomik yönden de telafisi bulunmayan kayıplara yol açıyor. Mesleki eğitimle birlikte Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi ile yetkinliklerini ispat eden ustaların, çalıştıkları yapılarda daha bilinçli, doğru ve kaliteli uygulamalar yapmaları sağlanıyor." dedi.

İnşaat sektöründe ustaların önemi
Uygulama kısmı başta olmak üzere inşaat sektöründeki uygulamaların yetkin ustalar tarafından icra edilmesi büyük bir değer taşıyor.  Yasal düzenleme ile 2015 yılından itibaren yalıtım ustaları için zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin yalıtım sektörü için büyük bir önem taşıdığına da değinen Fatih Öktem:

"2004 yılında başlattığımız yalıtım usta eğitimlerini bugün de ‘MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimleri’ adı altında sürdürüyoruz ve bugüne kadar 1750’ün üzerinde ustaya ısı, ses, yangın ve su yalıtımı alanında mesleki bilgi ve becerilerini geliştiren, doğru yalıtım uygulamalarının anlatıldığı; ustaların niteliklerini yükselten ücretsiz ve uygulamalı eğitimler vermenin gururunu yaşıyoruz.”  ifadelerini kullandı.