İztuzu DALÇEV'e teslim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, eylemlere ve itirazlara sahne olan İztuzu Plajı'nın teslim alındığını duyurdu. Arazi İngiliz DALÇEV şirketine teslim edildi

İztuzu DALÇEV'e teslim

Dünyanın önde gelen açık alanlarından İztuzu Plajı'nı ilişkin hukuki süreç tamamlandı ve ihaleyi kazanan DALÇEV firması sahili teslim aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklama ile yürütmeyi durdurma kararının iptali kapsamında alanın teslim alındığını açıkladı. 

Bakanlık açıklaması: 'Tasarruf bize aittir'
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bugün İztuzu Plajı'yla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada alanın teslim alındığını belirterek:

'Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu plajı 1990 yılından bu güne kadar koruma-kullanma esasları kapsamında kiralanmaktadır. Söz konusu kiralanan alan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alan olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sadece sunulan hizmetlere (otopark, şemsiye, şezlong, büfe gibi) karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Yani İztuzu plajı halkımızın kullanımına bugüne kadar açık olduğu gibi bundan sonrada açık olacaktır. 29.12.2014 tarihinde 2014/1251 esası ile Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından İztuzu kumsalında bulunan günübirlik alanın tahliyesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı kalkmıştır. Mahkeme kararı doğrultusunda alan teslim alınmış olup, alanla ilgili her türlü tasarruf Bakanlığımız'a(TVKGM) aittir. ' 

Hukuki süreç tamamlandı
2014 yaz dönemine kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletilen ve binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan İztuzu Plajı, Valilik tarafından düzenlenen bir ihaleyle İngiliz ortaklı DALÇEV'e verilmişti. CHP'li Ortaca Belediyesi ise söz konusu ihalenin kendilerine haber verilmeden yapıldığını iddia etmiş ve 'ihalenin iptali' için dava açmıştı. 

Yürütmeyi durdurma çıktı ama...
Ortaca Belediyesi'nin ihalenin iptali için açtığı davayı haklı bulan İdare Mahkemesi ise, DALÇEV' verilen sahil ihalesine ilişkin 23 Haziran tarihli kararında, uygulanması halinde telafisi güç zararlara dikkat çekerek: ' Uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması, davalı idarenin savunması ve ara kararın cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararı cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusuna ilişkin yürütmeyi durdurulması kararı verilmiştir.' kararını vermişti.

Yürütmeyi durdurma iptal edildi
Söz konusu karara yapılan itirazı görüşen Muğla 1'inci İdare Mahkemesinin'yürütmenin durdurulması' kararını bozması üzerine harekete geçen DALÇEV, 30 Aralık gecesi Boğazağzı Mevkisi'nden tesisleri devralmaya gelmişti. Bölge bugüne dek, bölge halkının ve Ortaca Belediyesi'nin karşıt eylemlerine sahne oluyor.