İztuzu Plajı nerede?

Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı nadir yerlerden biri olan İztuzu Plajı nerede bulunuyor?

İztuzu Plajı nerede?

Muğla Ortanca’ya bağlı Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, 4.5 kilometre uzunluğundadır. Caretta Carettaların üredikleri plaj olarak bilinen İztuzu Plajı’nda kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı bir de sağlık merkezi bulunuyor.

Kuluçka dönemini tamamlayan, ancak denize ulaşmayı başaramayan yavru Caretta Carettaları, Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde (DEKAMER) görev yapan öğrenciler denize ulaştırıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında en önemli üreme alanlarından biri olan Dalyan'daki İztuzu Plajı ve Fethiye'de 2013'te 30 bin 577 yavru Caretta Caretta denizle buluştu. DEKAMER verilerine göre de 2013'te Fethiye ve Dalyan beldesindeki İztuzu sahiline bin 597 Caretta Carettanın yuva yaparak yumurta bıraktığı tespit edildi. Fethiye'de 5 bin 553, İztuzu kumsalında ise 25 bin 24 yavru denizle buluştu.

DEKAMER Genel Koordinatörü Ahmet Yavuz Candan, Nisan - Mayıs aylarında başlayan kuluçka dönemini tamamlayan ilk yavruların İztuzu Plajı’ndan denize ulaşmaya başladığını söyledi. Yerli ve yabancı gönüllü öğrencilerden oluşan bir ekibin Dalyan İztuzu'nda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Candan, şöyle konuştu: "45-50 gün sonra yavruların çıkışı için düzenli kontroller yapılıyor. Yuvaların daha sonra zamanı gelen yuvalardan çıkışları tek tek kontrol ediyoruz. Yavru Carettaların, tilki, kuş, yengeç gibi diğer avcılardan durumu daha az zararla atlatacak şekilde denize ulaşmalarını sağlıyoruz. Her yuvadan yaklaşık 70-80 yavru çıkış yapıyor ve yuvayı terk ediyor." 

Yengeçler en büyük düşmanları
Ahmet Yavuz Candan, yuvadan çıkan yavruların en büyük düşmanının her zaman tilki ve yengeç olduğuna da dikkat çekti. Candan, "Gece yuvadan çıkan yavruların denize yolcuklarında en büyük yol göstericisi ay. Denizde kuvvetli bir ışık görürlerse o tarafa yönelip yollarını kaybederler. Yat gezisi yapan turistlerin ışıklarını minimumdan ziyade tamamen kapalı tutmalarını veya çok düşük fazlı ışıklar kullanmalarını istiyoruz çünkü ayın etkisini azaltmamaları gerekiyor. Çevredeki şehir ışıklarının da minimum düzeyde olması şart. İztuzu Plajı’na gelen tatilcilerimizin de bütün uyarı levhalarını uymalarını istiyoruz ki onları sağ salim denize ulaştırabilelim. Saat 20.00'den sabah 08.00'e kadar sahil ziyaretçilere tamamen kapalı tutuluyor" dedi.