Japonya vazgeçti, Türkiye ona koşuyor

Fukuşima kazasının ardından geçen üç yıl içerisinde nükleer enerjiden elektrik üretimini durduran Japonya'da beş nükleer reaktör bir daha çalıştırılmamak üzere kapatıldı. Tüm dünyada aktif nükleer reaktör sayısı 54'ten 43'e düştü...

Japonya vazgeçti, Türkiye ona koşuyor

Türkiye Mersin Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken Japonya'da Fukuşima kazasından günümüze geçen "nükleer enerjisiz" üç senenin ardından "kademeli geçiş" önerileri büyük bir tepkiyle karşılanıyor. Ülke elektriğinin yüzde 30'una yaklaşan kısmını üreten Nükleer Santral faaliyetlerinin bütünüyle durmasının ardından, santrallerin en azından bir kısmını çalıştırmak isteyen yetkililer, halkın tepkisi üzerine geri adım atıyor.

Dört nükleer reaktör resmen kapatıldı
Halkın gösterdiği tepki, yenilenebilir enerji alanındaki sıçramalar ve kaza sonrasındaki yasal sorunlar, kaza sonrasında çalışmayı durduran nükleer santral işletmecilerinin "yeniden aktif" olmayı beklemek yerine faaliyeti durdurma kararlarına neden oluyor. Birgün Gazetesi'nde yer alan Özgür Gürbüz imzalı habere göre, bu zamana kadar dört Japon şirketi, 5 reakter hakkındaki faaliyete son verme kararlarını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirdi. Söz konusu reaktörler bir daha aktif hale gelemeyecek.

54 reaktörden 43'e düştü
Fukuşima kazasının ardından, radyasyon nedeniyle girilmesi yasak bölge olarak ilan edilen coğrafyadaki dört reaktörün işletmecisi TEPCO'nun, henüz resmi bir kapatma başvurusunda bulunmadığı belirtiliyor. Söz konusu kapatmalar ve atıl durumdaki reakterlörle birlikte Fukuşima kazasının ardından tüm dünyada aktif olarak çalışan reaktör sayısının da 54'ten 43'e düştüğü belirtiliyor. 

2022 yılına kadar nükleer santral enerji alanından çıkmak isteyen Almanya gibi dev ülkelerin bu yaygın tutumuna rağmen, Türkiye 2023 yılında devreye girmesi planlanan Akkuyu'nun yanında Sinop'a bir nükleer santral kurmak istiyor.