JCR, Altınbaş Holding’e ait PJSC Bank’ın notunu yükseltti

JCR Eurasia Rating, Altınbaş Holding’e ait Ukrayna’daki bankası PJSC - West Finance and Credit Bank’ın uzun vadeli ulusal notunu yukarı revize etti

JCR, Altınbaş Holding’e ait PJSC Bank’ın notunu yükseltti

10 Aralık 2013 /emlakwebtv
JCR Eurasia Rating, Altınbaş Holding’e ait Ukrayna’daki bankası PJSC - West Finance and Credit Bank’ın uzun vadeli ulusal notunu “A+ (Ukr)”den “AA- (Ukr)”ye, kısa vadeli ulusal notunu da “A-1 (Ukr)”den “A-1+ (Ukr)”ye yukarı revize etti. JCR Eurasia Rating, PJSC - West Finance and Credit Bank’ın uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notlarını “BB-“, tüm not görünümlerini ise “Stabil” olarak teyit etti. JCR Eurasia Rating, bankanın; Altınbaş Holding gibi güçlü mali yapısı olan bir çatı altında bulunması nedeniyle de “Desteklenme Notu”nu (2) ile değerlendirdiğini açıkladı. 

PJSC – West Finance and Credit Bank, kârını 3 kat artırdı
Bankanın üst yönetimin, ılımlı risk profili ile beraber üstlenilen riskleri yönetme kabiliyeti, bankanın güçlü öz kaynak tabanı ve sermayeleşme düzeyinin olası olumsuzlukları karşılayacak kapasitede olduğunun dikkate alınmasıyla, PJSC - West Finance and Credit Bank, ‘Ortaklardan Bağımsızlık Notu’ kategorisinde ise, JCR-ER notasyon sistemi içinde (AB) notuna karşılık gelecek şekilde değerlendirildi.

Ukrayna’da, Altınbaş Holding AŞ tarafından 2007 yılında kurulan ve bugüne kadar “küçük ölçekli segment” içinde yer almış olan PJSC – West Finance and Credit Bank, birikimli bazda Ukrayna’daki tüm bankacılık sektörünün üzerinde bir büyüme trendi gerçekleştirdi. Kurumsal ve ticari kredi müşteri odaklı banka, pazar dalgalanmaları sırasında ortaya çıkacak, sektör genelini etkileyebilecek olumsuzluklardan uzak kalabilme ve içsel kaynak yaratma kapasitesinin sürdürülmesini destekleyen yönetimsel uygulamalarıyla, geçtiğimiz yıl Kârını üç kat artırma başarısı da göstermişti.

JCR Eurasia Rating’in PJSC - West Finance and Credit Bank değerlendirme notlarının detayları
Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para: BB- /(Stabil Outlook)
Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu: BB- /(Stabil Outlook)
Uzun Vadeli Ulusal Notu: AA-(Ukr) /(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para: B /(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu: B /(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Ulusal Notu:A-1+(Ukr)/(Stabil Outlook)
Desteklenme Notu: 2
Ortaklardan Bağımsızlık Notu: AB