JCR'den Ağaoğlu'na "yatırım yapılabilir" derecesi

Japonya'nın ünlü derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz İnşaat'a "yüksek derecede yatırım yapılabilir" notu verdi

JCR'den Ağaoğlu'na

Japonya'nın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu JCR'den Akdeniz İnşaat'a "yüksek derecede yatırım yapılabilir" derecesi verildi. JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz İnşaat'ın Uzun Vadeli Ulusal Notunu "A-(TRK)/Stabil) olarak açıkladı.

JCR'den Ağaoğlu açıklaması
Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun geçen yıllar itibarıyla ana faaliyet ölçeklerini artırdığı ve enerji ve turizm alanlarındaki yatırımlarını çeşitlendirdiğini belirten JCR, firmanın son yatırımlarıyla birlikte, başta Körfez Bölgesi olmak üzere marka bilinirliğini önemli oranda artırdığını söyledi. Ağaoğlu Grubu'nun etkili yurtiçi ve yurtdışı satış ve pazarlama ağı sayesinde 2014 yılı süresince de satışlarını devam ettirdiğini vurgulayan Japon firma, Ağaoğlu'nun mevcut arsa portföyünü geliştirerek güçlendiğini vurguladı. 

JCR'den Ağaoğlu'na "yatırım yapılabilir" derecesi

Risklere karşı güçlü firma: Ağaoğlu
JCR ayrıca, Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun gelir kaynaklarının bütününe yakınının ülke içinde yürütülen gayrimenkul projelerinden kaynaklandığının altını çizdiği raporunda, uluslararası ortaklıklar ve işbirliğine dayanan projelerin de önemli bir güç sağladığını söyledi. JCR'ye göre Ağaoğlu Şirketler Grubu, net yabancı para pozisyonu riskinin nominal ve oransal azalması ile yabancı yatırımcılara yönelik satış ve etkin yönetim yapısıyıla, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının ülke tavanı olan BBB seviyesine çıkmasına vesile oldu. 

Ağaoğlu şirketine "yüksek derecede yatırım yapılabilir" notu
JCR'nin yüksek derecede yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirdiği firmanın Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerli Para Not ve görünümü ise "BBB-/Stabil olarak belirlendi. Ağaoğlu'nun Uzun Vadeli Ulusal Notu ise A-(TRK) stabil görünüm olarak belirledi, Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu ise A-3 olarak belirlenen şirketin Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu da A-3, Kısa Vadeli Ulusal Notu da A-1(TRK) Stabil görünüm olarak belirlendi. Akdeniz İnşaat'ın Destekleme Notu 2 olurken, Ortaklardan Bağımsızlık Notu ise AB olarak gösterildi.

 

Firma Bilgisi: Ağaoğlu Inşaat