Jeotermal kaynaklardan elektrik üretiminde Türkiye gerçeği

Türkiye, son yıllarda katettiği mesafe ile jeotermal kaynaklardan elektrik üreten 4. dünya ülkesi konumuna yükseldi

Jeotermal kaynaklardan elektrik üretiminde Türkiye gerçeği

Türkiye jeotermal kaynaklardan elektrik üretimindeki performansıyla sayılı dünya ülkeleri arasına girdi. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin bu kategoride dünya 4'üncülüğüne yükseldiği belirtildi. 

Jeotermal sektöründe 2017 yılı rekoru

İlk kez 1984 yılında Denizli Kızıldere'de 15 MWe kapasite ile jeotermal güç üretimine adım atan Türkiye, aradan geçen 20 yıllık süre içinde dünyanın sayılı ülkeleri arasına girme başarısını gösterdi. Devlet teşvikleri ve özel sektör yatırımları ile dünya 4'ünclüğüne yükselen Türrkiye, son 8 ay içinde de yüzde 70 oranında büyüme kaydetti. Bu süre zarfında jeotermal enerjiden elektrik üretiminin 690 MWe'den 1005,1 MWe'ye yükseldiğini açıklayan Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği, Türkiye'nin bu niteliği ile jeotermal elektirk sektöründe en hızlı büyüyen ülke olarak tarihe geçtiğini vurguladı. 

Yılın ilk yarısında 7. sıradaydı

Dernek tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin yılın ilk yarısında jeotermal enerji üretiminde tüm dünyada 7'inci sırada bulunduğu, bu süre zarfında 4.2 milyar dolarlık yatırımlar ile 1.005,1 Mega Watt seviyesine ulaşıldığını belirtti. Açıklamada: "JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) tarafından yapılan bilgilendirmede, Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin kurulu gücünün 1000 Mega Watt barajını aştığı, son yıllarda yapılan yatırımlar sonucunda jeotermal enerjide Dünyada en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğu belirtildi." denildi. 

Türkiye'nin hedefi dünya liderliği

JESDER Üyesi Yatırımcıların jeotermal sektörüne yapılan yatırımların devamlılığını oluşturmak için faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çeken dernek başkanı Ufuk Şentürk, üyelerin bakanlık kabülünün ardından verilen onaylarla birlikte kurulu güç bilgilerini güncellediğini belirtti. Şentürk, 19 Ağustos 2017 itibarıyla ülkedeki jeotermal enerji santrallerinin elektrik üretiminin önemli bir düzeye ulaştırdıklarını da vurgulayarak: "Bu gururu bize destekleri ile yaşatan devletimize şükran borçluyuz. Bu sektör desteklenmeye devam ederse ülkemize daha nice gururlar yaşatacaktır. Jeotermal yatırımların2020 yılında artarak 7 milyar dolara ulaşacak. Tamamen yerli sermaye kullanan 30 yatırımcı üye ile beraber, sektörün geldiği noktadan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu başarıda, devletimizin yatırımcılara desteği  büyük önem taşıyor..." dedi. 

Ülke ekonomisine 260 milyon dolarlık katkı

Jeotermal kaynaklardan üretilen elektriğin bugüne dek ülke ekonomisine 260 milyon dolarlık katkı sağlamış olduğunu ve 330 bin ton akaryakıt ve 1 milyar metreküp da doğalgaz ithalatı azalmasına vesile olduğunu söyleyen Şentürk: "Mevcut kurulu güç üzerinden ödenen vergi ve yasal sorumluluklar da dikkate alındığında, jeotermal elektrik santrallerinin ülke ekonomisine katkısı 440 milyon dolara ulaşmaktadır.” ifadelerini kullandı.