Kabataş çevre düzenlemesine günler kaldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım sistemlerini entegre edecek proje için, Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı’na 28 Temmuz'da başlıyor.

Kabataş çevre düzenlemesine günler kaldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatılan ulaşım sistemlerini entegre hale getirecek proje için önemli bir aşamaya gelindi. Proje kapsamında Kabataş Meydanı'nda raylı sistem, deniz ve karayolu ulaşımı entegre oluyor. Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı ise 28 Temmuz'da başlıyor. Proje kapsamında 83 bin metrelik bir alanı kapsayan yayalaştırılmış bir meydan düzenlemesi yapılıyor. Vapur, deniz otobüsü ve vapur iskeleleri yenileniyor. Dolmabahçe ile Fındıklı arasındaki araç trafiği yer altına alınıyor. Meydan altında müze, sergi salonu ve otopark inşa ediliyor. Kabataş transfer merkezi inşaatı tüm anıt eserler ve ağaçlar korunarak gerçekleşecek. Çileye dönüşen İstanbul trafiğinin yükünü azaltmadaki en önemli proje olan Kabataş transfer merkezi inşaatı nedeniyle 28 Temmuz 2016 Perşembe gününden itibaren Kabataş’taki vapur, motor ve deniz otobüsü iskeleleri başka bir iskeleden hizmet verecek.

Yeni seferler nereden yapılacak?
Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı nedeniyle Kabataş İskelesi'nden yapılan seferler 28 Temmuz 2016 itibariyle aşağıdaki iskelelerden gerçekleştirilecek:ŞEHİR HATLARI: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve uğramalı Boğaz seferleri Beşiktaş ile Eminönü (Katip Çelebi) İskelesi'nden,İDO: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar seferleri Beşiktaş ve Yenikapı İskelesi'nden,DENTUR: Kabataş-Üsküdar seferleri Karaköy İskelesi'nden,BUDO: Kabataş-Bursa seferleri Karaköy Eski İDO İskelesi'nden sağlanacak.

Üsküdar – Kabataş yaya tüneli entegre olacak
Üsküdar ile Kabataş’ı deniz altından bağlayacak yaya tüneli projesi de yeni meydanda diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak. Kabataş’a entegre olacak hatlar ise şöyle;
Kabataş'tan başlayan Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane ve Alibeyköy üzerinden Mahmutbey'e oradan da İkitelli, Bahçeşehir, Esenyurt'a kadar uzanacak metro hattı.
Mahmutbey Metrosu Kabataş'tan Karaköy ve Unkapanı Köprüsü'ne kadar uzatılacak.
Beykoz-Üsküdar Metrosu Üsküdar'da Marmaray ile Kabataş'a entegre olacak.
Sarıyer-Beşiktaş Metrosu Kabataş'a uzanacak.
Darüşşafaka-Yenikapı Hattı'nın Taksim-Kabataş Füniküleri ile Kabataş'a entegrasyonu da devam edecek.