Kabataş-Fındıklı hattına talep azaldı

İstanbul Avrupa yakasının en önemli iş merkezlerinden biri olan Kabataş-Fındıklı hattı emlak pazarındaki talep kaybı, fiyatların son bir senede aynı düzeyde kalmasına yol açtı

Kabataş-Fındıklı hattına talep azaldı

İstanbul Avrupa Yakası'nın en önemli iş merkezlerinden biri olan Kabataş-Fındıklı hattında kiralık ve satılık gayrimenkul fiyatları, son bir yılda artış kaydetmedi. Lokasyondaki durgunluğu değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, taleplerde yaşanan durgunluğun, ticari gayrimenkul taleplerinin farklı bölgelere yönelmesinden ve bazı yerlerin Mahmutbey-Kabataş metro hattı inşası nedeniyle kapatılmasından kaynaklandığını açıkladı. 

Kent merkezleri KOBİ'ler için cazibesini yitirdi mi?
Kabataş'dan Mahmutbey'e uzanan metronun faaliyet geçmesiyle birlikte Kabataş-Fındıklı hattının yeniden değerleneceği bilgisini de veren Erilkun, KOBİ'lerin e-ticaret yoluyla elde ettiği kazançların yüzde 60 dolayında yükseldiğini, bu realitenin de şehrin merkezinde konumlanma zorunluluğunun önemini yitirdiğini gösterdiğini belirtti. Erilkun:

"Bu nedenle Kabataş – Fındıklı gibi sıkıntılı hatta girmektense yine şehir merkezinde Kağıthane gibi proje bölgelerinde, minimal büyüklükteki çok donanımlı ofis katları tercih ediliyor.” dedi. 

Kabataş-Fındıklı hattına talep azaldı

Kağıthane'nin rekabet gücü yükseliyor
Bölgeye yönelik talebin ulaşım-otopark sorunu ve metro inşaatından kaynaklanan problemler nedeniyle düştüğünü de vurgulayan Erilkun, 100 metrekarelik bir ofisin ortalama kiralık fiyatının 3.000 - 3.500 TL düzeyinde işlem gördüğünü söyledi. Erilkun, satılık fiyatlarda da 650.000-1.000.000 TL düzeyinde işlem aralığının gözlemlendiğini belirtti ve:

"Oysa tüm sosyal donatılarıyla yapı açısından çok daha nitelikli bir ofisi Kağıthane gibi lokasyonlarda 2.500 – 3.000 TL aralığında bulabilmek mümkün oluyor. Bu nedenle bu taraflara kayış söz konusu..." dedi.