Kabataş-Mecidiyeköy hattının açılışını arkeolojik çalışmalar belirleyecek

Geçtiğimiz aylarda günümüzden 4 bin yıl öncesine uzanan arkeolojik bulgularla ülke gündemine oturan Beşiktaş metro istasyonu arkeolojik kurtarma kazıları, Mecidiyeköy-Kabataş hattının hizmete alınma tarihini önemli ölçüde geciktirecek.

Kabataş-Mecidiyeköy hattının açılışını arkeolojik çalışmalar belirleyecek

Geçtiğimiz haftalarda, günümüzden 4 bin yıl öncesine uzanan bulgularla ülke ve dünya gündemine oturan Beşiktaş metro istasyonundaki arkeolojik çalışmalar, Kabataş - Mahmutbey metro hattının Kabataş - Mecidiyeköy etabının hizmete açılış tarihi üzerinde belirleyici bir rol oynayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Kabataş - Mecidiyeköy hattının açılışının yürütülen arkeolojik çalışmalar sonrasında belirleneceğini belirterek: "Bu hattın açılışı 2019 yılı Haziran ayına uzayabilir..." dedi. 

Topbaş: Arkeolojik çalışmaların hızlandırılmasını istedik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kazı çalışmalarının uzaması halinde takvimde gecikmeler yaşanabileceğini, bunu hesaba katarak Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü'nden gerekirse 7 gün 24 saat çalışarak yıl sounna kadar kazı işlemlerini tamamlamalarını istediklerini belirterek: "Kazı çalışmalarının, metro istasyonunun yapımına başlanması için bir an önce tamamlanması gerek. Kazı uzarsa, metro hattında da gecikmeler ortaya çıkacaktır..." ifadelerini kullandı. 

Daha alt katmanlardan farklı şeyler çıkacak

Bir mimar ve sanat tarihçisi olarak kazıların daha alt katmanlarında farklı bulgulara rastlanacağı yönünde tahminleri bulunduğunu da dile getiren Kadir Topbaş, Yıldız Bulvarı'nda ise dere yatağı olduğu için derine inilse dahi bir şey bulunmasının beklenmediğini dile getirdi. Topbaş: "Elbette çıkabilir de. Çıkarsa da tabi ki kaderimiz, bahtımız ve kentin hafızası diyeceğiz..." şeklinde konuştu. 

XIX. yüzyıldan Demir Çağı'na uzanan bulgular

İstanbul Beşiktaş'ta metro istasyonu olarak yapımı planlanan 1900 metrekarelik alan üzerinde yürütülen arkeolojik çalışmalarda XIX. yüzyıldan Erken Demir Çağı'na uzanan bulgulara rastlandı. Arkeolojik kazı çalışmalarının 800 metrekarelik bir alan üzerinde yürütüldüğünü söyleyen İB: Başkanı Topbaş katmanlar üzerinde titizlikle çalışıldığını belirterek: "Katmanlarda XIX. yüzyıl ve günümüze ait izler var. Ancak esas önemlisi, daha alta indiğimizde İ.Ö. 1.200-800 dönemdelerine ait Erken Demir Çağı Bulgularına erişilmiş olması." ifadelerini kullandı. 

Her mega yatırımın altından tarih çıkıyor

Açıklamasında İstanbul'da hayata geçirilen tüm mega çalışmalarda tarihin izlerine rastlandığını da hatırlatan İBB Başkanı Topbaş: "Yenikapı Metro İstasyonu'nda 8 bin 500 yıllık geçmişe ulaşmıştık. İstanbul'un tarihi yeniden düzenlenmişti.Yenikapı kazısına başlamadan önce ise şehrin 4 bin senelik tarihinden bahsediliyordu. Ancak şimdi 8 bin 500 senelik bir tarih ortaya çıktı... Kadir Topbaş, Yenikapı bulgularının sergileneceği müze için de çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi. 

Mecidiyeköy-Mahmutbey 2018 yılı ikinci yarısında hazır

İstanbul Beşiktaş Metro istasyonunda sürdürülmekte olan arkeolojik kazı sahasını incelemesi sırasında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Kopbaş, inşaat çalışmalarının devam ettiği Kabataş-Mahmutbey hattının, Mecidiyeköy - Mahmutbey etabının takvinin aşağı yukarı kesinleştiğini söyledi. Topbaş, bu hattın açılışının 2018 yılının ikinci yarısından sonra gerçekleştirileceğini belirterek, hattın en önemli etabı olarak kabul edilen Kabataş - Mecidiyeköy hattının akıbetini ise yürütülen arkeolojik çalışmalarının belirleyeceğnii dile getirdi. Metro ile Kabataş'a erişmenin önemli olduğuna dikkat çeken Topbaş: "Tam 8 ilçeden geçecek bir hattan bahsediyoruz. Günde 1 milyon yolcu kullanacak. Çok önemli, ana omurga metro hattı." yorumunda bulundu.