Kabataş Transfer Merkezi 14 Eylül'de ihaleye çıkıyor

Kabataş Transfer Merkezi Projesi inşaatı müşavirlik ve mühendislik hizmetleri işi danışmanlık hizmeti işi 14 Eylül'de ihaleye çıkıyor

Kabataş Transfer Merkezi 14 Eylül'de ihaleye çıkıyor

Kabataş Transfer Merkezi Projesi inşaatı müşavirlik ve mühendislik hizmetleri işi danışmanlık hizmeti işi 14 Eylül'de ihaleye çıkıyor. 

İhale 14 Eylül'de yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Altyapı ve Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Kabataş Transfer Merkezi projesi start alıyor. Projenin inşaatı müşavirlik ve mühendislik hizmetleri işi danışmanlık hizmeti işi 14 Eylül 2017 tarihinde saat 10:30'da ihaleye çıkıyor. İhale, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Satın Alma Daire Başkanlığı, İhale İşleri Müdürlüğü İhale Salonu M. Nezihi Özmen Mahallesi, Kasım Sokak No: 62 A Blok Kat:4 34010 Merter / Güngören / İstanbul adresinde gerçekleşecek. Söz konusu işin işe başlama tarihinden itibaren 36 ayda tamamlanması planlanıyor. 

2018 yılı sonunda tamamlanmış olacak

Günde 1 milyon yolcu kapasiteli dev transfer merkezinin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Kabataş Meydan Düzenlemesi kapsamında ayrıca Dolmabahçe - Fındıklı arasındaki araç trafiği de yer altına alınacak. Proje ile Kabataş'taki toplam 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlenecek. Transfer Merkezi Fındıklı Molla Çelebi Camii'nin kuzey tarafından başlayıp, Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne bitişik olan Kabataş Balıkçı Barınağı'nı da içerisine alacak şekilde yapılacak. Deniz ulaşımı, raylı sistemler ve karayolu ulaşımı ile Üsküdar-Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli'nin entegre olacağı transfer merkezinden günde ilk etapta 850 bin, daha sonra 1 milyon yolcu yararlanabilecek. 

Yer altından ulaşım 

Kabataş Transfer Merkezi çalışmaları kapsamında inşaatı devam eden 25 kilometrelik Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın; tramvay ve füniküler hattı, deniz ulaşımı ile Üsküdar-Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli'ne entegre olacak. Kabataş - Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanan yolcular yapılacak merdiven ve asansörlerle; Mecidiyeköy- Mahmutbey metrosu, Kabataş - Taksim Füniküler Hattı ve belediye otobüslerine yer altından ulaşım sağlayabilecek. 

İskelelerin kapasitesi artacak

Çalışmalar kapsamında dağınık durumda olan iskeleler yeniden düzenlenecek ve kapasiteleri artırılacak. Yapılacak olan 4 yeni iskele ile birlikte iskele kapasitesi yüzde 80 oranında artacak. Yeni proje ile 22 gemi/teknenin iskeleye yanaşması mümkün olacak. İskeleler günlük ortalama 30 bin yolcu kapasitesi ile hizmet verecek. 

60 bin metrekarelik yayalaştırılmış meydan 

Kabataş Transfer Merkezi projesi tamamlandığında, Kabataş, 60 bin metrekarelik yayalaştırılmış bir meydana kavuşacak. Çeşitli etkinliklerin yapılabileceği meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri ile yeme-içme salonları yer alacak. Proje kapsamında yapılacak olan bin araçlık otopark ile araçların park etmesi engellenecek. Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret eden otobüsler için de ayrıca 40 otobüslük park yeri olacak. Meydanın altında ise metro bağlantısı, müze ve sergi salonları, otopark, pazar ve mağazalar olacak.