Kabataş'ın Martı Projesi onaylandı

Kabataş'ta deniz doldurularak yapılacak olan Kabataş Martı Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy çokluğu ile geçti

Kabataş'ın Martı Projesi onaylandı

Kabataş'ta deniz doldurularak yapılacak olan Kabataş Martı Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy çokluğu ile geçti. Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün mimarı olan Hakan Kıran'ın tasarlandığı proje ile Kabataş'ta, 10 bin metrekarelik yayalaştırılmış meydan yapılacak. 

Deniz doldurularak yapılacak

Kabataş-Beşiktaş-Şişli-Giyimkent-Bağcılar Metro Hattı ile etüt aşamasında olan Şişhane-Kabataş Raylı Sistem Hattı'nı deniz yoluna entegre edecen olan Martı Projesi deniz doldurularak elde edilecek. 

Kabataş'ın Martı Projesi onaylandı

10 bin metrekarelik yayalaştırılmış alan oluşacak

Kabataş-Fındıklı-Molla Çelebi Camisi'nin kuzeyindeki bahçe duvarı sınırı hizasından başlayacak olan kanat çırpan dev martı formundaki transfer merkezi, Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi'ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak şekilde inşa edilecek. Deniz trafiği ile raylı sistemin buluştuğu Kabataş'ta, Martı Projesi ile 10 bin metrekarelik yayalaştırılmış alan oluşacak. Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri, ulaşım birimleri ile yeme-içme salonları bulunacak. 

Kabataş'ın Martı Projesi onaylandı

Metro hatları ile entegre olacak

Dolmabahçe-Fındıklı arasındaki araç trafiği yer altına alınacak ve meydanın zemin altında dükkanlar, sergi ve müze salonları ile otopark ve metro bağlantısı olacak. Transfer merkezi ile yayaların sirkülasyonunun hiçbir toplu ulaşım aracı işe kesişmeden sağlanması planlanıyor. Transfer Merkezi Martı Projesi, Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim Füniküler Hattı ve yapımı başlayan Mahmutbey-Kabataş Metro Hattı ile entegre olacak.