Kaçak kültür varlıklarının iadesi için komisyon üyeleri belirlendi

Ülke dışına kaçırılan kültür varlıklarının belirlenmesi ve iadesi için oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri belirlendi. Komisyonda 12 üye yer alacak.

Kaçak kültür varlıklarının iadesi için komisyon üyeleri belirlendi

Türkiye'den ülke dışına kaçırılan kültür varlıklarının belirlenmesi ve sonrasında da iadesinin sağlanmasına yönelik olarak oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda yer alacak üyeler belirlendi. Komisyon 12 üyeden oluşacak ve kaçırılan varlıkların iadesine ek olarak mevcut kültür varlıklarının saptanması ve korunması için de tedbirler alacak.

Kaçırılan kültür varlıklarına ilişkin karar

Son dönemde ülke gündeminde sıklıkla yer almaya başlayan ülke dışına çıkarılmış kültür varlıkları ve iadesi sorunu için ilk adım atıldı. Konuyla ilgili olarak bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda komisyon, ülke dışına kaçırılan kültür varlıklarının belirlenerek iadelerinin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunmaya alınması amacıyla uygulanacak tedbirlerin  alınmasını sağalayacak. Resmi Gazete'de karar ile ilgili olarak yapılan değerlendirmede ülke dışına çıkarılan kültür varlıklarının belirlenerek iadelereninin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunması için alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyonun Anayasa'nan 98 'inci, İçtüzük'ün ise 104 ve 105. maddeleri uyarınca oluşturulduğu bilgisine yer verildi. 

Komisyon üyeleri ve partiler

12 kişiden oluşan araştırma komisyonu AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İSEN Başkanlığında çalışmalar yürütecek. Yine AK Parti'den Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan'ın Başkanvekili, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider'in Sözcü ve Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın da Katip olarak çalışmaları yönlendireceği komisyonun üyeleri ise şu isimlerden oluşacak:

- CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer
- AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu
- HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan
- AK Parti İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Sarıkaya
- CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu
- AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk
- MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy
- CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Eroy

Türkiye'den yurt dışına kaçırılan bazı kültür varlıkları

Özellikle Osmanlı'nın son dönemlerinde ve tarih bilinci ülkede henüz olgunlaşmamışken, yabancı arkeologlar, seyyahlar ve tüccarlar tarafından ülke dışına çıkarılan çok sayıda kültür eseri bulunuyor. Bunlar arasında İ.Ö. 2. yüzyılda İzmir'in Kuzey kesimindeki Pergamen kentinde Attalos hanedanlığı tarafından inşa ettirilen Bergama Zeus Tapınağı, İ.Ö. 1.200'lü yıllara tarihlenen TROYA uygurlığından kalma Ağamennon Maskı ve ülkeye ait hazineler, Aydın Geyre yakınlarında yer alan antik Aphrodisias kentinde Prof. Dr. Kenan Erim tarafından bulunan İhtiyar Balıkçı Heykeli'nin gövdesi, 1905 yılın Almanya'ya götürülen Hacı İbrahim Veli Türbesi Sandukası ve İ. S. 4. yy'a ait tanrıların habercisi Hermes'in çocuk Dionysos'u kucağında tuttuğu bir mozaik de yer alıyor...